Açık Yaraları Saniyesinde Kapatmak Artık Mümkün

SAĞLIKTEKNOLOJİ

Written by:

Bilim insanları açık yaralar için süper yapıştırıcı geliştirdi.

MeTro

Avustralyalı ve ABD’li bilim insanları, atardamar ve akciğer dokuları gibi en hassas dokuları bir araya getirebilen, açık yaraları kapatmada kullanılabilecek bir süper yapıştırıcı geliştirdi.

Kazanın başımıza ne zaman geleceğini kestiremiyoruz. Yemek yerken, spor yaparken, çalışırken hatta uyurken bile ölümcül olarak nitelendirdiğimiz kazalara uğrayabiliriz. Kayda geçen ölümcül kazaların bir çoğu açık yaralanmalara bağlı oluyor. Özellikle trafik kazaları ölümcül kazalar listesinde başı çekiyor.

Avustralya’ lı ve ABD’ li bilim insanları bu konuyu masaya yatırıp devrim niteliğinde bir buluşa imza atmışlar. Açık yaraları çok kısa sürede kapatabilmenin yolunu bulan bilim adamları, atardamar ve akciğer dokuları gibi en hassas dokuları bir araya getirebilen, açık yaraları kapatmada kullanılabilecek bir süper yapıştırıcı geliştirdi.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan makaleye göre, bilim insanları atardamar ve akciğer dokuları gibi en hassas dokuları bir araya getirebilen bir yara yapıştırıcısı elde etti.

Sidney Üniversitesi’nden Anthnoy Weiss “Bu yapıştırıcının savaş meydanlarından, kazalara ve kliniklerdeki karmaşık ameliyatlara kadar dev bir kullanım alanı var. Geliştirdiğimiz ürünün birçok koşulda işe yarayabildiğini ve diğer yapıştırıcıların gideremediği sorunlarda kullanılabildiğini kanıtladık. İnsanlar üzerindeki uygulamalarımıza başlamaya hazırız” dedi.

Weiss, MeTro isimli yapıştırıcının yakın zamanda insanların hayatlarını kurtarmaya başlamasını umduklarını da ifade etti.

Ameliyathanelerde veya savaş alanlarında doktorların en büyük sorunu mevcut kanama durdurma ve yaraları dikme konusundaki yetersizlikler. Sözgelimi, bir yaranın dikilmesi için çok fazla zaman gerekiyor, sıradan bir yapıştırıcı da çok toksik ve hassas bir madde.

Weiss’in açıklamasına göre, MeTro’yu özel kılan şey, insan vücudundaki maddelerden oluşması. Weiss “Birleştirici dokumuz elastin proteini liflerinden oluşuyor. Çok güçlü ve aynı zamanda şekli koruyarak birkaç kez dikme imkânı veriyor” dedi.

Araştırmacılar bu buluş sayesinde açık yaralara bağlı ölümlerin yarı yarıya azalacağı kanısında.

 

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir