Android Telefonlarda Hayatı Kolaylaştıran 6 özellik

TEKNOLOJİYAZILIM

Written by:

İlginç Android Özellikleri

Keşke Daha Önce Bilseydim Diyeceğiniz 6 Android Özelliği

Akıllı telefonlara her geçen gün birçok yeni özellik ekleniyor. Peki bizler bu özellikleri takip edip her yenilikten haberdar olabiliyor muyuz? Gözünüzden kaçmış olabilecek ve hayatınızı kolaylaştıracak 6 Android özelliğini sizler için sıraladık.

1- Yanyana 2 uygulama açın

Android 7.0 Nougat’a eklenen yeni özelliklerden biri uygulamaları yan yana veya üst üste koyma seçeneği. Bu görünümü fotoğraf görüntülemek, sosyal medya uygulamalarınızı açmak veya çoklu görevler yapmak için kullanabilirsiniz.

Bu özelliği ayarlamak için Genel Bakış düğmesine (ekranın altındaki kare simge) dokunun ve en son kullandığınız uygulamalardan hangisini görmek istediğinizi seçin. Ardından bu uygulamanın başlık cubuğuna basılı tutun ve ekranın üstüne veya soluna sürükleyin. Sonunda yanında veya altında görünmesi için başka ir açık uygulamayı seçin.

Başka bir ipucu daha: En son kullandığınız iki uygulama arasında hızlıca geçiş yapmak için Genel Bakış düğmesine tek sefer dokunmak yerine iki kez hafifçe dokunun.

2- Ekran yansıtma

Hiç telefon ekranını evlerinizdeki akıllı televizyonlara yansıtmayı düşündünüz mü? Günümüzde bu yansıtma işlemini yapmak için birçok cihaz ve uygulama bulunmakta. Peki bunun en basit yolu nedir?

Bu menüler farklı marka telefonlardan telefonlara değişsede biz en gelenel yolunu anlatmaya çalıştık. İki parmağınızı ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın ve hızlı ayarlar menüsünü açık. Burada yansıtma kısayolunu göreceksiniz. Bu menüde bir Cast seçeneği olmalı. Yansıtma kısayolunu göremediyseniz Google Home uygulamasını yüklemenizi tavsiye ederiz. Google Home uygulamasını yükledikten sonra uygulamayı açın ve ekran/ses oynat üzerine dokunun. Ardından Chromecastinizi seçin. Cihazınızın ekranı tv’nizde görünecektir.

3- Metin ve görüntüleri daha görünür hale getirin

Ekranda ne olduğunu görmekte zorlanıyorsanız veya ekranına daha fazla içerik sığdırmak istiyorsanız ekrandaki yazıları ve simgeleri büyütüp küçültebilirsiniz. Tüm uygulamalar şuan için bu özelliği desteklemese de birçok uygulama bu özelliği desteklemekte. Boyut ayarlarını değiştirmek için Android Ayarlarını açın ve Ekran menüsüne gidin. Ekran menüsünde Yazı Tipi Boyutu bağlantısına tıklayın. Burdaki menü sayesinde nesnelerin boyutunu ayarlayabilirsiniz.

4- Ekrana uygulama sabitleme

Telefonunuzu birine emanet ederken yaşadığınız endişeye son!

Bir arkadaşınız sizden telefonunuzu mu istedi? Misafir çocuğuna telefonunuzdan oyun mu açmak zorunda kaldınız? Amacınız ne olursa olsun bir başkasına telefonunuzu verirken tedirgin oluyorsunuzdur. İşte bu durumlar için çok güzel bir Android özelliği mevcut.

Telefonunuzu birine verirken sizin açtığınız uygulamadan başka bir uygulamaya geçiş yapmasını engelleyen bir özellik mevcut. Örneğin komşu çocuğuna bir oyun açtınız ve telefonunuzu teslim ettiniz. Bu yaramaz komşu çocuğunun instagram veya whatsapp uygulamasına geçmesini engelleyebilirsiniz. Yani kısaca misafir çocuğunu açtığınız oyuna hapsetmiş olursunuz.

Bu ayarı açmak oldukça basit. Telefon ayarlarını açın. Güvenlik menüsüne gidin ve ekran sabitlemeyi etkinleştirin. Özelliği açtıktan sonra arkadaşınızın kullanması gereken uygulamayı başlatın. Ardından telefon ekranının altındaki kare gezinme düğmesine dokunarak Genel Bakışı açın. En son uygulamalar penceresinde sağ alt köşede bir iğne simgesi (küçük bir raptiye gibi görünüyor) görmelisiniz. Bu uygulamayı sabitlemek için pin düğmesine dokunun.

5- Evde kilit ekranını devre dışı bırakın

Hepimiz akıllı cihazlarımızdaki bilgilerimizi, mesajlarımızı ve fotoğraflarımızı güvende tutmak içi pin kodu veya parmak izi taraması kullanıyoruz. Bazı kullanıcılar eve geldiğinde güvenlik önlemlerini kaldırmak isteyebilir. Google’ın akıllı kilit özelliği işte burada devreye giriyor. Konum bilgileriniz sayesinde evinize girdiğinizde parmak izi veya pin kodu gibi güvenlik önlemlerini kaldıran bu uygulamaya nasıl erişeceğinizi anlatalım. Telefon ayarlarınıza gidin ve güvenlik seçeneğine dokunun. Buradan akıllı kilit özelliğini etkinleştirerek bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

6- Kayıp bildirimleri geri getir

Telefonlarımıza her gün yüzlerce bildirim geliyor. Bazen içlerinden önemli olanları kaçırabiliyoruz. Bildirimleri silmek bir parmak hareketi kadar kolay olduğu için bazen önemli bildirimleri silebiliyoruz. Peki sildiğimiz bildirimler sonsuza kadar yok oluyor mu? Tabiki hayır.

Android cihazları telefonumuzda olup biten birçok şeyi kaydedebiliyor. Bunların başında bildirim geçmişimiz geliyor. Android cihazlarda bulunan Notification Log özelliği ile tüm geçmiş bildirimlerinize ulaşabilirsiniz. Bahsettiğimiz diğer özelliklere oranla bu özelliğe ulaşmak biraz zor olabilir.

Ana ekranın boş bir bölümüne dokunup basılı tutun; ekran ayarlama modu açılır. Widget’ları seçin ve Ayarlar kısayolunu bulun. Bu simgeyi ana ekranlarınızdan birinde boş bir alana sürükleyin ve yerine bırakın; bir liste otomatik olarak açılır. Listeden Bildirim günlüğü’nü seçin ve Android’in bildirim geçmişini açmak için simgeye dokunun.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir