Anestezi Nasıl Çalışır ?

SAĞLIK

Written by:

Bu özel ilaçlar sinirlerin aktarımına müdahale ederek, ameliyat sırasında acı sinyallerinin beyne ulaşmasını engelliyor.

Anestetikler ameliyat sırasında acıyı önlemek için yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. İki an kategoriye ayrılır: Genel ve lokal.

Lokal anestezi doğrudan cilde uygulanabilir ya da enjekte edilebilir. Bunlar hastanın bilincini etkilemeksizin küçük bölgeleri uyuşturur. Böylece hasta operasyon boyunca uyanık kalabilir.

Lokal anestezi sinir iletimini kısa süreli olarak engeller, böylece duyu nöronları beyne acı sinyali gönderemez. Bilgi, sodyum iyonlarının özenle korunan bir elektrokimyasal gradyan boyunca sinirlerde ilerlemesiyle iletilir. Lokal anestezi sodyum kanallarını kesintiye uğratarak membranda iyonların gezinmesini önler, dolayısıyla elektrik sinyalleri sinir boyunca ilerleyemez.

Yerel anesteziye gelecek olursak; yerel anestezi yalnızca acı sinirlerini değil beyinden kaslara iletilen bilgiyi de durduğundan bir bakıma geçici felce yol açar.

Genel anestetiklerse merkezi sinir sistemini (beyni ve omuriliği) etkileyen, solum yoluyla ya da damardan verilen ilaçlardır. Bunlar geçici komaya; dolayısıyla şuurun kapanmasına, kasların gevşemesine, acının hissedilmemesine ve amneziye (hafıza kaybına) yol açar.

Genel anestezinin beyni nasıl “kapattığı” tam olarak net bir şekilde bilinmiyor ama birkaç tahmin var. Birçok genel anestetik yağda çözünür. Bunun beyindeki sinir hücrelerini çevreleyen lipit zarlara müdahale ettiği düşünülüyor. Aynı zamanda bu ilaçlar nörotransmiter reseptörlerini de kesintiye uğratarak sinir hücrelerinin birbirleriyle haberleşmede kullandıkları kimyasal sinyallerin aktarılmasını engelliyor.

Genel anestezi sırasında vücudumuzda neler olur?

Beyin Etkinliği

Elektroensefalogram (EEG) beyindeki elektriksel etkinliğin uykudan daha derin bir hale geçtiğini, neredeyse komaya girdiğini gösteriyor.

Bellek

Genel anestezi, anı oluşturma becerisini etkiler. O yüzden hasta ameliyatı ve çoğu zaman kendine nasıl geldiğini anımsamaz.

Solunum Yolu

Bilincin kaybı ve kasların gevşemesi, nefes alıp vermeyi zorlaştırıp öksürmeyi olanaksız hale getirir. O yüzden solunum yolunu açık tutmak için tüp ve vantilatör kullanılır.

Kalp Atışı

Uygulanılan anestezi sonrası dolaşım sistemi yavaşlatılır. O yüzden de nabız, tansiyon ve kan oksijeni sürekli gözlenmek zorundadır.

Acı Nöronları

Lokal anestezinin tersine, acı nöronları genel anestezi sırasında çalışmaya devam eder ancak beyin bu sinyalleri işleyemez çünkü beyin off durumdadır.

Kas Gevşemesi

Çoğu zaman anesteziyle beraber bir de kas gevşetici verilir. Buda felce yol açar ve daha düşük doz anestezi kullanılmasını sağlar.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir