Az Uyumak Ölüm Riskini Azaltıyor

SAĞLIK

Written by:

Günde 6-7 saat uyumak ölüm riskini azaltıyor.

İş, okul derken yoğun çalışma hayatına kendilerini çok kaptıranlar; uyumaya bile zaman bulamayanlar yada günde 6-7 saat uyuyabilenler için sevindirici haber. Az uyku ömrü uzatıyor.

Ama bu demek değil ki ne kadar az uyursak o kadar çok yaşarız; vücudumuzun yenilenme mekanizması olan uyku en temel biyolojik ihtiyaçlarımızdan birisidir.

Bazı araştırmacılara göre sağlıklı yaşam için çalışma günlerinde yeterince uyuyamayan kişilerin, izin günlerinde bu eksiliği gidermesi gerektiği belirtildi.

“Journal of Sleep Research” dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacılar, “hafta içi geceleyin 5 saat ya da daha az uyuyan 65 yaş ve altındaki kişilerde uyku eksikliği hafta sonu telafi edilmediği sürece ölüm riskinin, günde 6 ya da 7 saat uyuyan kişilerden yüzde 65 daha fazla” olduğunu ortaya koydu.

Çalışmayı yürüten İsveç’teki Stockholm Üniversitesinden Profesör Torbjörn Akerstedt ve ekibi, 1997 yılında İsveç’te, 38 binden fazla yetişkinden çalışma ve izin günlerindeki uyku süreleriyle ilgili bilgi topladı.

Araştırmacılar, sonraki 13 yıla kadar, ülkenin ulusal ölüm kayıtlarını inceleyerek katılımcıları gözlemledi.

5 SAAT YA DA DAHA AZ UYUYANLARIN ÖLÜM RİSKİ DAHA FAZLA

Çalışmada, “gecede beş saat ya da daha az uyuyan 65 yaş ve altındaki kişilerdeki ölüm riskinin, günde 6 ya da 7 saat uyuyan kişilerden yüzde 65 daha fazla olduğu”. Ancak “çalışma günlerinde yeterince uyumayan; fakat izin günlerinde uyku eksikliğini telafi eden kişiler” için bu bağlamdaki ölüm riskinde her hangi bir artış olmadığı bildirildi.

8 SAATTEN FAZLA UYUMAK DA ZARARLI

Akerstedt, “yeterince uyumamanın, her biri ölüm riskini artıran felç, kalp hastalığı, metabolik sendrom, hipertansiyon ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığının” altını çizdi.

Araştırmayı yürüten ekip uykunun düzenin yanına farklı bir parantez açarak şunu belirtti; “sağlıklı olmak istiyorsanız düzenli olarak spor yapmalısınız.” 

Spor ve uyku düzeni bir anda yürütüldüğünde sağlıklı olmamak mümkün değil.

Araştırmacılar yaptıkları bir ankette insanlara kaç saat uyku uyduklarını sormuşlar. Anket sonucunda elde edilen sonuçlar iç açıcı gözükmüyor. %68′ lik kısım 8 saatten fazla uyuduklarını söylemiş ve bu kısmın büyük bir çoğunlu sporla uğraşmamakta.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir