Bağırsaklarımız İkinci Beynimiz!

SAĞLIK

Written by:

Bağırsaklarımız

Bağırsaklarda ikinci bir beyin keşfedildi.

Avustralyalı bir araştırma ekibi, bağırsaklarda beyinden ve omurilikten bağımsız olarak çalışan ve yaydığı elektrik dalgalarıyla; besinlerin sindirim sisteminden geçişini senkronize ve koordine eden, vücuttan atılmasını sağlayan ikinci bir beynin olduğunu keşfetti.

Söz konusu sağlıklı beslenme olduğundan insanların aklına ya güzel bir vücut ya da sağlıklı bir kalp damar sistemi gelir. Ama bilinmelidir ki yediklerimizin beynimiz ve davranışlarımızın üzerine direkt olarak etkisi vardır.

Henüz çok popüler olmasa da geleceğin kurtarıcı konusu mikrobiyota.

Mikrobiyota Nedir?

Mikrobiyota

Her ne kadar gözle görünmese de her anımızda yanımızda olan minik canlılar mikroorganizmalar yada kısaca mikroplar. Mikrobiyota ise bir arada yaşayan bu bakteri, mantar ve çeşitli mikroorganizmaların hepsini birden kapsan ve ifade eden bir terimdir.

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunan bu mikroplar halk arasında her ne kadar kötü olarak bilinse de yaşamı ve canlılığı bu ufak dostlarımıza borçluyuz. İkinci beynimizi oluşturan mu mikroorganizma topluluğu bağırsaklarımızda bulunup bizim her davranışımıza etki ediyor. Örnek vermek gerekirse Sabahları uyanma saatimizden tutun da gün içinde canımızın istediği yemeklere kadar hatta ve hatta hayat arkadaşımız olan eşlerimizin seçimine kadar her konuda söz sahibiler.

Mikrobiyota da tıpkı parmak izi gibi kişiye özeldir. Tek yumurta ikizlerinde bile farklılık gösterir. Hatta kişinin kendi mikrobiyotası zamana ve mekana bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Ayrıca bu küçük mikropların nöronlarımızla doğrudan etkileşimde olduğu araştırmacılar tarafından onandı.

İkinci Beynimiz

Avusturyalı bilim adamları bağırsaklarda, bağırsakların senkronize çalışmasını sağlayan ve posanın vücuttan atılmasına yardım eden bağımsız bir beyin olduğunu keşfetti. Bilim adamları, ikinci beynin keşfi ile bağırsakların karmaşık yapısını anlayabildiklerini ifade etti. Bağırsak Sinir Sistemi (The Enteric Nervous System- ENS), bağırsaklardaki hareketi kontrol eden milyonlarca nörona sahip. Ancak bilim adamlarının bunu kullanan mekanizmayı bugüne kadar gözden kaçırdıkları kaydedildi.

Avustralya Flinders Üniversitesinden bir araştırma ekibi böylece inceleyerek bağırsaklarımızdaki elektrik dalgalarının bağırsaklardaki posayı kalın bağırsaklara nasıl geçirdiği ve vücudun dışına nasıl attığını keşfetti.

Araştırma raporunu kaleme alan Nörofizyolojist Nick Spencer, “Bağırsak duvarında bulunan bu kadar büyük sayıda bağırsak nöronunun, bağırsak içeriğini itmeyi başarabildiğini anlamak bağırsak yolunun büyük sırlarından biridir” dedi.

Bu mekanizmayı anlamak için, Flinders Ünivesitesinden bir ekip öldürdükleri bir farenin içinde 400 bin nöron bulunan kalın bağırsaklarını inceledi. Yüksek çözünürlüklü nörongörüntü teknolojisini kullanarak ve elektrik dalgalarını ölçecek elektrotlar kullanarak farenin bağırsaklarındaki ritmik elektrik dalgalarını keşfetti. Bu işlem kolon migrating motor kompleksi (CMMC) olarak biliniyor.

CMMC yemek yendiği zaman meydana geliyor, kemik ve lif gibi sindirilemeyen malzemeyi ve bakteri grubunu bağırsakların içinde hareket ettiriyor. Bu işlem, özellikle aç olunduğu zamanki karın gurultusunu da çıkarıyor.

Profesör Spencer, “Bu gerçekten kendi başına çalışan bir beyin. Bağırsakların içindeki hareketleri beyinden ve omurilikten bağımsız olarak sağlıyor. Bağırsak beyni üzerinde çalışmalar bağırsak kanseri gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olacak“ dedi.

 

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir