Beyin Donması Nedir?

SAĞLIK

Written by:

Dondurmayı aşırı hızlı yediğinizde hissettiğiniz o keskin ağrının adı “sfenopalatin ganglionöralji” ve aslında migren ağrılarıyla ilişkili.

Dondurma baş ağrısı da denilen “beyin donması ağrısı” vücudumuzun soğuğa karşı verdiği doğal tepkiden meydana gelir. Vücudumuz soğuğu hissedince sıcağı mahafaza etmek ister. Bunun için attığı ilk adımlardan biri, derinize yakın kan damarlarını büzmektir. Derinizin yakınından daha az kan geçince gövdeniz daha az ısı kaybeder ve bu durumda sizi daha sıcak tutar.

Ağzınızın arka tarafına çok soğuk bir şey değince de aynı şey olur: Damağınızdaki kan damarları hemen büzülür. Soğuk kaybolunca (yani dondurmayı veya herhangi soğuk besini yuttuğumuzda) damarlar hızlı bir şekilde normal durumlarına geri döner.

Bu zararsızdır ama büyük yüz sinirlerinden biri olan trigeminal damağınıza yakındır ve gerçekleşen büzülme – genişleme işlemini ağrı olarak yorumlar. Trigeminal sinirin yerinden dolayı ağrının alnınızdan geldiğini hissedebilirsiniz.

Doktorlar, migren baş ağrısının yol açtığı keskin acının da kan damarlarının büzülme genişleme işleminin aynı şekilde yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı görüşünde.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir