Beyin İyileşebilir Mi ?

SAĞLIK

Written by:

İnsan beyninin onarım kapasitesi sınırlıdır, o yüzden bir bölge hasar gördükten sonra yerine yenisi gelmez. Hasarlı hücreler ortadan kaldırılır ve astrosit adındaki destek hücreleri bölünerek boşluğu mühürleyecek bir duvar örer. Sonra bu boşluğun içi sıvıyla dolar. ne var ki her şey kaybedilmiş değildir.

İnsan beyni şaşırılması gereken bir organdır ve kendini tamir edemese de uyum sağlayabilir. Sinirlerin işlevleri de bağlantıları da sabit değildir; yani beynin bir kısmı hasar alırsa yeni bağlantılar kurarak eski hasar atılabilir. Geri kazanılabilecek işlev miktarlarını yaralanmanın konumu ve ciddiyet belirler. Rehabilitasyon da beyinde yeni yolların oluşumunu teşvik ederek çok yararlı olabilir.

Beynin Yapısı

Beyin Hasarları

Beyinde meydana gelen hasarları hafif, orta ve ciddi hasarlar olarak 3 ana başlık altında inceleyebiliriz.

Hafif beyin hasarlarında hasta sersemlese de bilinçlidir, olanların farkındadır, konuşabilir ve iletişim kurabilir.

Orta dereceli beyin hasarında sözsel iletişim kesintiye uğrar hasta acıya artık normal tepki vermez ve fiziksel tepkilerinde ciddi bir azalma söz konusudur.

Ciddi hasarlarda ise artık hasta duyusal uyarılara tepki vermez, gözler kapalı durumda kalır ve sözlü iletişim kesinlikle söz konusu değildir.

Beynin Farklı Kısımlarında Meydana Gelen Yaralanmalar

Fokal Yaralanma

Kafatası sağlamdır ama doğrudan kafayı hedef alan bir darbe darbe örselenmeye, kanamaya yol açabilir ve hatta beynin içine girebilir. Bu tür yaralanmalarda hasar genellikle tek bir yere odaklanır.

Ön Lob Yaralanması (Frontal Lob)

Ön lob hasarı mantık yürütme, sosyal etkileşim, ve duygu düzenleme gibi yüksek bilişsel işlevi etkiler.

Temporal Lob Yaralanması

Temporal (şakak) lobdaki hasar görsel ve uzun vadeli anı oluşumunu kesintiye uğratır ve gelen duygusal bilginin işlenmesini önler.

Yaygın Yaralanma

Beynin kan akışı kesintiye uğrayınca (travma, inme veya menenjit gibi enfeksiyonlar yüzünden) büyük alanlar hasar görebilir.

Pariyetal (Yan) Lob Yaralanması

Yan loblardaki hasar mekansal farkındalığı ve üç boyutlu ortamı görerek ya da dokunarak anlama becerisini etkiler.

Oksipital (Arkakafa) Lob Yaralanması

Bu lob görmeden sorumludur o yüzden başın arkasındaki yaralanmalar geçici bulanık görmeden “yıldız görmeye” ve kalıcı körlüğe kadar çeşitli görsel sorunlara yol açar.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir