Beyinlerimiz Biz Farkına Varmadan Birbirleriyle Konuşuyorlar!

BİLİMSAĞLIKTEKNOLOJİ

Written by:

Beyinlerimiz biz farkına bile varmadan birbirleriyle konuşuyor olabilir mi ?

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Dr. Moran Cerf’in beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine yaptığı çalışmalara göre durum beynimiz sürekli iletişim halinde.

Cerf, on yılı aşkın süredir insanların karar alma süreçlerini inceliyor.

Sadece sinyallerin iletimini değil, ayrıca insanların farklı uyaranlara tepkiler verirken hangi beyin bölgelerinin faaliyete geçtiğini gösteren beyin röntgenlerini kullanarak.

İnsanlar birlikte zaman geçirmeye başladıklarında, beyin dalgalarının benzer görünmeye başladığını buldu. Hatta bazı vakalarda birebir aynı bile olabiliyor.

Telepati olarak da adlandırılan beyinden beyine iletişim çok uzun zamandır araştırılan bir konu. Son zamanlardaki beyin-bilgisayar ara yüzlerindeki ilerlemeler, fantezi bilim gibi gözüken, bir beyinden diğerine aktarılan düşünce aktarımını gerçeğe dönüştürmekte.

Son iki yıldır yayınlanan bu konudaki çalışmalarda; iki hayvan, iki insan ve hatta bir insan ve bir fare arasındaki doğrudan beyin aktivitesi aktarımı anlatılmakta. Bu “beyinden beyine arayüzler(BBIs)”, iki bireyin beyinlerinde gerçek zamanda bağlantı kurarak, doğrudan beyin aktivitesi aktarımı yapmayı sağlamaktadır.

Uluslararası bir araştırmada bilim adamları iki kişi arasında binlerce kilometre uzakta beyinden beyine internet ile erişim sağlayarak iletişim kurmayı başardı. Barcelona’da bulunan Starlab’ın CEO’su Giulio Ruffini‘nin takım liderliğinde yapılan araştırmalarda, Hindistan’daki bir kişinin beyninden Fransa’daki 3 kişinin beyinlerine ikili kodu halinde “halo” ve “ciao” kelimelerini başarılı bir şekilde aktarabildikleri görüldü. Diğer bir deyiş ile telepati kurmayı başardılar. Böylece yaklaşık 8046 km (5102 mil) uzaklığa beyinden beyine transfer yapılmış oldu.

Cerf’e dönecek olursak BBC İspanyolca Servisi’ne yaptığı açıklamada, “Biriyle birlikte vakit geçirdiğinizde, her iki beyinde de uyum oluşuyor” diyor.

Cerf’in çalışmalarından birinde, bazı film özetlerini izleyen insanların beyinleri aynı faaliyet kalıplarını gösterdiler – bir nevi elektrik senkronizasyonu. Bu da bilgisayar ekranında izlendi.

“Sadece iki hafta sonra, aynı filmi izleyen, aynı kitapları okuyan, aynı tecrübeyi paylaşan ve sadece birbiriyle konuşan iki kişi; dil, duygu ve bakış açısında ortak kalıplar geliştiriyorlar.”

Bu yüzden, akademisyene göre, hayatta alabileceğiniz en doğru karar, kiminle vakit geçirdiğinizi akıllıca seçmek.

“Yakınınızdaki insanların, bir kişinin farkına varabileceğinin veya açıklayabileceğinin ötesinde, sizin gerçekliğiniz üzerinde bir etkisi var. Bu etkilerden biri onlarla benzer hale gelmeniz” diyor Cerf.

“Eğer kötü bir partneriniz varsa ve bu kişiyle 10 yıl geçirirseniz, bu kararın hayatınızda önemli bir etkisi olacak.”

Nörologlar, bazı insanların hikaye oluşturmada ya da aldıkları kararlarla ilgili kendilerine olumlu hikayeler anlatmada çok başarılı olduklarını söylüyor.

Araştırmalar ışığında yapılan analizler yoğun bakımda yatan hastaların, bitkisel hayatta olan kişilerin veya konuşamayan bireylerin sorunlarını çok yakında zahmetsiz bir şekilde öğrenilmesinin mümkün olacağını vurguluyor.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir