Bilinçaltı Aktivitesi Ölçülebilir Mi ?

BİLİMHABER

Written by:

Bilinçaltı beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, bedenimizin istemsiz kaslarını yöneten, gece uyurken dahi vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan, beş duyumuzla algıladığımız her şeyi an be an kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine veren bir parçasıdır.

Aktivite ölçümüne gelirsek evet, hem de kolaylıkla. Problem beyin aktivitesini ölçmek değil, bilinçli, bilinçsiz ve bilinçaltı sözcüklerini tanımaktır. 1950’de kafa tasına takılan elektrotlarla beyin aktivitesini okuyabilen EEG (Elektroensefalogtafi) icat edildi. Teknoloji geliştikçe daha fazla beyin dalgası keşfedildi ancak hangisi bilinçli hangisi bilinçsiz beyin aktivitesine karşılık geldiği konusunda bir bilgi edinilemedi.

En ilginci uyurken ve rüya görürken gözlemlenen aktivitelerdi. Modern tarama teknolojileri, örneğin PET CT ve fMRI ile daha fazla detay elde edilebiliyor ve aktivitenin beynin neresinde gerçekleştiği tespit edilebiliyor.

Peki aktivitenin bilinçli mi bilinçsiz mi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Birçok araştırmacı “bilincin nöral bağlantılarını” yani bilinçli aktivitelerin dalga biçimlerini ve beynin nerelerinden kaynaklandığını araştırıyor.

Her ne kadar kulağa tuhaf gelse de, bilinç, beyin aktiviteleri ile ilgisi olmayan yaşadığımız anılarla ve deneyimlerle bağlantı kurduğumuz bir şey olabilir. Yani bilinçaltımızı oluşturan yapı gerçek bizi yansıtıyor anılarımızı, hayallerimizi, sevgimizi veya nefretimizi aklınıza gelebilecek her şeyin en saf ve yalansız hali bilinçaltımızda.

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?

Bilinçaltı bilincin emrindedir. Bilinçaltı bilincin her dediğini yapar. Çocuk gibidir, muhteşem bir kapasitesi vardır ama saftır, bilincin her söylediğine inanır. Mesela bir insan sarmısağın midesini bulandırdığına inanmış olsun. Bilinçaltı ona her yerde sarmısağı bulacaktır. İçinde sarmısak olduğunu kimsenin anlamadığı yemeklerde bile o sarmısağı hemen farkedecektir. Hatta sarmısak kokusunu bile alacak ve bilince haber verecektir.

Yada çok istediğiniz fakat fakat söyleyemediğiniz bir şeyi düşünün, gevşeyip rahat bir uykuya daldığınızda artık gerçek olan siz konuşmaya başlar ve istediğiniz o her neyse kolayca söylersiniz.

Bilinçaltı 24 saat faaliyettedir, bilinçaltı uyumaz, bilinçaltı gece bilinç uykudayken de çalışmaya devam eder, bilinçaltı vücudun bütün faaliyetlerini kontrol eder, düzenler.

Bilinç neye inanırsa bilinçaltı ona odaklanır.

Amerikalı ünlü bir basketçi hiç bir atışını ilk önce beyninde sayı olduğunu hayal etmeden yapmadığını söylüyor. Yine dünya çapında golf oyuncuları iyi bir golfçü olmak için ilk önce beyinde atışın yapıldığını canlandırabilmek gerektiğini söylüyorlar.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir