Bootstrap Nedir? Bootstrap’ın Avantajları Nelerdir?

YAZILIM

Written by:

Yeni Başlayanlar İçin Bootstrap

Başlangıçta Twitter Blueprint olarak adlandırılan Bootstrap Twitter’da çalışan Nirav Panchal ve Jacob Thornton tarafından geliştirildi.

Bootstrap‘tan önce Twitter’da arayüz geliştirmek için çeşitli kütüphaneler kullanılmıştır. Bu kütüphaneler tutarsızlığa ve yüksek bakım maliyetine yol açmıştır. Bu genel bilgilerden sonra Bootstrap‘ın ne olduğuna ve ne için kullanıldığına geçelim.

Bootstrap'ın avantajları

Bootstrap nedir? Bootstrap’ın Avantajları

Bootstrap web sitesi ve web uygulaması geliştirmek için tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir frameworktürBootstrap içerisinde form öğeleri, butonlar ve navigasyon bar gibi  HTML ve CSS tabanlı tasarım şablonları barındıran bir kütüphanedir. Bootstrap‘da bulunan hazır kodlar sayesinde tüm cihazlarla uyumlu, kaliteli ve kullanışlı tasarımlar yapmak çok basittir. Bootstrap‘ın sitesinde bulunan dökümanları inceleyerek tüm hazır kodlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve Bootstrap’ın sunduğu tüm özelliklere hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Bootstrap’ın bize sağladığı avantajlar nelerdir?

Zamandan tasarruf

Bootstrap‘ın bizlere sunduğu, içerisinde birçok hazır kodun bulunduğu kütüphanesi sayesinde uzun saatler kod yazmak yerine basitçe istediğiniz içeriği sitenizin için kısa kodlar ile entegre edebilirsiniz.

Özelleştirilebilir yapı

Bootstrap‘ın dökümantasyon sayfasından istediğiniz kodu inceleyip üzerinde basit ve hızlı bir şekilde ihtiyacınıza göre değişiklik yapabilirsiniz. Bu sayede tasarımınızı Bootstrap‘ın size sunduğu imkanlarında ötesinde geliştirebilirsiniz.

Tutarlılık

Giriş bölümündede bahsettiğimiz üzere Bootstrap‘ın asıl geliştirilme amacı Twitter üzerinde tutarlı bir yapı oluşturmaktı. Bootstrap‘ın kod yapısı sayesinde tasarımınız bütün platformlarda aynı sonucu verir. İster Edge‘de ister Chrome‘da ister Firefox‘da bakın tasarımız hep aynı sonucu verecektir.

Kolay kurulum

Bootstrap‘ı projenize çok basit bir şekilde entegre edebilir ve kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Bootstrap‘ın sitesinde bulunan bağlantı kodunu projenizde ilgili yere yapıştırmanız yeterli olacaktır. Bir diğer yol ise Bootstrap dosyalarını sunucunuza veya bilgisayarınıza kaydederek gerekli bağlantıyı sağlamanızdır.

Bootstrap'ın avantajları

Bootstrap’ın Avantajları

Responsive

Bootstrap‘ın 12’li grid sistemi sayesinde hangi cihazdan bakarsanız bakın tasarımınızda bir bozulma olmayacaktır. Tüm cihazlarda tasarımınıza uygun bir şekilde görünecektir.

Bootstrap ve diğer frameworkler

Bootstrap‘ın karşısında gerçekten güçlü rakipleri var. Bunların en başında Zurb Foundation geliyor. Zurb Foundation‘ın biraz gerisinde kalsada geniş üçüncü parti eklentileri sayesinde aradaki farkı başarılı bir şekilde kapatabiliyor.

Başarılı dökümantasyon kaynakları

Bootstrap gibi yeni bir frameworkü öğrenirken etrafta yeterli döküman bulamayacağınız düşünebilirsiniz. Fakat yanılıyorsunuz. Bootstrap çok başarılı bir dökümantasyon sayfasına sahip. Bootstrap‘ta bulunan tüm componentlerin detaylı bir şekilde örneklerle açıklandığı döküman sayfası yeni başlayanlar için bulunmaz bir nimet. Sadece bununlada bitmiyor. Youtube ve Udemy gibi platformlarda birçok ücretli ve ücretsiz eğitim videoları bulabilrsiniz.

Bootstrap‘ı etkili bir şekilde kullanabilmek için biraz HTML ve CSS bilmeniz gerektiğini hatırlatalım. Sonuç olarak başarılı bir framework olan Bootstrap ile kendi responsive web projenizi geliştirebilir, takıldığınız an birçok kaynaktan sorunuzun cevabını hızlı bir şelilde bulabilir, tasarımınızı hızlı ve stabil bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir