Bütün Hastalıkların Başı Obezite

HABERSAĞLIK

Written by:

Çok İşlem Görmüş Yiyecekler Obeziteye Sebep Oluyor

Son araştırmalara göre öğünlerde tabağınızı çok fazla işlem görmüş yiyeceklerle doldurursak daha çok yiyoruz ve çok daha basit kilo alıyoruz. Cell Metabolism dergisinde yayımlanan araştırmada 20 sağlıklı gönüllü Bethesda, Maryland’deki National Institutes of Health’in (NIH) kliniğinde bir ay süren bir deneye tabi tutuldular. Tüm yemekleri alanında uzman olan doktorlar tarafından hazırlandı.

OBEZİTE ÖLDÜRÜR

İki hafta boyunca katılımcıların bir bölümü çok işlenmiş, bir bölümü çok az işlenmiş yiyeceklerle beslendi. İki hafta sonra roller değişti. Deneyde kullanılan yiyeceklerin tamamı kalori, şeker, lif, yağ ve karbonhidrat açısından eşit değere sahipti ve katılımcılar istedikleri kadar yemekte serbesttiler.

Araştırma sonucunda çok işlem görmüş yiyeceklerle beslenen deneklerin az işlem görmüş yiyeceklerle beslendiği dönemlerde günde 500 kalori daha fazla yediği ortaya çıktı. Dahası, çok işlem görmüş yiyeceklerle beslendikleri dönemde 0.9 kilogram şişmanlayan denekler diğer diyete geçtiğinde 0.9 kilo verdi.

Bu çalışma her ne kadar küçük ölçekli olsa da araştırama ekibinin lideri, National Institute Of Diabetes And Digestive And Kidney Diseases’ten Kevin Hall‘a göre “bu deneyin sonuçları iki farklı beslenme türü arasında çok keskin bir fark olduğunu gösteriyor.”

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir