Çikolata Sandığımız Kadar Zararlı Olmayabilir

SAĞLIK

Written by:

Çikolata Sandığımız Kadar Zararlı Olmayabilir

Bitter çikolata tüketimi stres ve iltihabı azaltıyor.

Şimdiye kadar bir çok kez çikolatanın vücut üzerine bir çok zararının olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bu zararlar diş çürümesinden başlar fazla kiloların sebebi olana dek devam eder. Bu bilgiler de yanlış değildir tabi. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi aşırıya kaçılan şeker tüketiminin de vücudumuza çok büyük zararları vardır.

Ancak, her gün bitter çikolata yemenin, sağlığa çok büyük faydaları olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda İnsanlar üzerinde yapılan ilk incelemelerde elde edilen veriler bitter çikolata tüketiminin bilme yetisi ve diğer beyin fonksiyonlarındaki etkisini yansıtıyor.” tanısı elde edildi.

Bitter Çikolata Nedir ?

Bitter çikolata veya acı çikolata; sütlü çikolatalara göre şeker miktarı az fakat kakao miktarı fazla olan çikolatadır. Acı çikolata kelimesinden de anlayacağınız üzere bitter çikolata çok tatlı bir çikolata değildir buna rağmen bitter çikolatadan vazgeçemeyen insanların sayısının günden güne artış gösterdiği bilinmektedir

Yeni yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre bitter çikolatanın belirli türlerini yemenin sağlığa faydası olabilir. İki çalışmadan elde edilen bulgular bugün San Diego’daki Experimental Biology 2018 yıllık toplantısında kakao oranı yüksek (en az yüzde 70 kakao, yüzde 30 organik kamış şekeri) bitter çikolata tüketmenin; stres seviyelerinde, iltihaplanmada, ruh halinde, hafıza ve bağışıklıkta olumlu etkiye sahip olduğunu gösterdiği sunuluyor. Kakaonun flavonoidlerin başlıca kaynağı olduğu bilinirken , bu etkinin insan deneklerinde bilme yetisi, endokrin ve kardiyovasküler sağlığı nasıl desteklediğini saptamak ilk defa çalışıldı.

Allied Health Professions School‘da araştırma konusunun başkanı, öğretim üyesi ve Loma Linda Üniversitesi’nden; psikonöroimmünoloji ve gıda biliminde araştırmacı olan Lee S. Berk DrPH, iki çalışmada da başlıca araştırmacı olarak hizmet etti.

Berk, “Yıllar boyunca bitter çikolatanın şeker içeriğine bakarak -ne kadar çok şeker o kadar mutluluk- nörolojik işlevler üzerindeki etkisine baktık. Bu çalışma ise büyük miktarlarda kakaonun insanlara olan etkisini kısa ve uzun dönemler boyunca, düzenli büyüklükteki bir çikolata barı kadar küçük dozlarda etkilerine baktığımız ve bulgular tarafından teşvik edilen ilk çalışmadır. Bu çalışmalar bize kakao konsantrasyonunun ne kadar yüksek olursa, biliş, hafıza, duygudurum, bağışıklık ve diğer yararlı etkilere olan etkinin ne kadar olumlu olabildiğini göstermektedir.” dedi

Bitter Çikolata

Kakaoda bulunan flavonoidler, beyin ve kalp sağlığı için faydalı bilinen mekanizmalarla birlikte aşırı kuvvetli antioksidan ve antiinflamatuar temsilcilerdir.

Koyu Çikolata (% 70 Kakao) İnsan Gen İfadesini Etkiler: Kakao Hücresel Bağışıklık Tepkisi, Sinir Sinyali ve Duyusal Algıyı Düzenler.

Yapılan deney sonucunda,

“yüzde 70 kakao içeren çikolata tüketiminin insan bağışıklık ve dendritik hücre gen ekspresyonu üzerindeki etkisini incelemiş, bu da pro ve anti-inflamatuar sitokinlere odaklanmıştır. Çalışma bulguları, kakao tüketiminin, T hücre aktivasyonu, hücresel immün tepkisi ve nöral sinyallemede ve duyu algısında yer alan genleri içeren çok sayıda hücre içi sinyal yolunu yukarı-regüle ettiğini göstermektedir – bu, potansiyel olarak beyin hiperplastikliğinin fenomeni ile ilişkilidir.

Bitter Çikolata (% 70 Organik Kakao) Akut ve Kronik EEG Güç Spektral Yoğunluğunu Artırır (μv2) Beyin Sağlığı İçin Gama Frekansının (25-40Hz) Yanıtı: Nöroplastisitenin Güçlendirilmesi, Nöral Senkronizasyon, Bilişsel İşleme, Öğrenme, Hafıza, Geri Çağırma ve Farkındalık Meditasyon

Bu çalışma, akut bir süre (30 dakika) ve kronik bir süre (120 dakika) sonrasında, 48 g bitter çikolata (% 70 kakao) tüketmeye elektroensefalografi (EEG) yanıtını, 0-40 Hz beyin frekanslarını modüle etmede değerlendirdi.  Bulgular, yüzde 70’lik kakao içeren bitter çikolatanın davranışsal ve beyin sağlığı yararları için nöroplastisiteyi artırdığını göstermektedir.” elde edilmiştir.

Yukarıda bilimsel olarak anlatılan deneyi biraz daha basit bir dille kaleme alırsak;

Bitter Çikolata ve 10 Muhteşem Faydası

1. Felç Olma Riskini Azaltır

2. Kalbinizi Güçlendirmeye Yardımcı Olur

3. Tok Hissetmenizi Sağlar

4. Diyabete Karşı Savaşır

5. Sperm Sayısını Ve Hareketliliğini Arttırır

6. Öksürüğü Hafifletmeye Yardımcı Olur

7. Ruh Halinize İyi Gelir

8. Kan Dolaşımını Arttırır

9. Görme Duyunuzu İyileştirir

10. Zekayı Geliştirir

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir