Çin’den Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TEKNOLOJİ

Written by:

Çinli satıcılar üst sınıfı teknolojiyi inanılmaz fiyatlara bizlere sunuyorlar. Fakat Uzakdoğu’ dan alışveriş yapmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yazımızda Uzakdoğu’ dan alışverişlerde sizin nelere dikkat etmeniz gerekir bunları derledik.

İndirim kovalayanların buluşma noktası olan yurt dışı siteleri ucuz teknolojiyi dünyaya direkt olarak sunuyor.

Eğer satıcı firmanın vaatlerine körü körüne inanırsanız bunun sonuçları bazen kötü olabilir, zira kutudan çıkan ürün her zaman istediğiniz ürün olmuyor üstüne üstün elinize geçen ürün tek kuruşu bile hak etmiyor.

Yapılan bir araştırmada Çinli satıcılardan LED ampuller sipariş edilmiş; sipariş edilen 7 LED ampulün 6 sında ciddi kusurlar görülmüş. Bu kusurlar indirgenebilecek kusurlar olmayıp elektrik çarpılmasına kadar ilerleyen kusurlar olduğu tespit edilmiştir.

Satın Alırken Gözlerinizi Dört Açın

Eğer Çin’ in en ucuzlarını bulmak isterseniz, lightinthebox.com, banggood.com, gearbest.com veya aliexpress.com sitelerine bir bakabilirsiniz. Fakat genel bir bakış açısı edinmek kolay değil, zira satılan ürün satıcısı inanılmaz çok. Mukayese portalı pandacheck.com sitesi size bir ürün için en ucuz satıcıyı bulmakta yardımcı olacaktır. Bir sonraki mesele ise ürünlerin kalitesini önceden kestirebilmek. Amozonda‘ da olduğu gibi, satıcıların sayfalarında değerlendirmeler var, fakat bunların çoğu iyi ile harika arasında değişiyor, bu da bir çoğunun sahte olduğu konusunda şüpheye yer bırakmıyor. Eğer biraz uğraşırsanız, batılı insanların yorumlarına ulaşabilirsiniz. Bunların da sahte olmadığını iddia etmek zor olsa da; bunları kullandıkları dilden tespit edebilirsiniz. Özellikle akıllı telefonlar ve onları satanlar hakkında değerlendirmeleri chinamobiles.org forumlarından takip edebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi konu ise müşteri hakları. Türkiye’ deki müşteri hakları ile Çin’ deki müşteri hakları kavramı aynı değil. Eğer satıcı size iade imkanı sunuyorsa, onun şartları geçerli olacaktır.

Gümrük dolandırıcılıklarına da dikkat edilmesi gerekir. Gümrüklerdeki sorunlara dikkat edin. Gümrük çalışanları işleri gereği dikkatlidirler ve siz farkına bile varmadan kendinizi soruşturma altında bulabilirsiniz.

En önemlisi ise güvenlik. Teknolojik ürünlerde CE ibaresini arayın. Eğer bu ibare yoksa, ürününüz kesinlikle gümrükten geçemeyecektir.

Klonlama Teknolojisi ise diğer bir sorun. Bir çok pahalı ürünün Çin’ de devamlı olarak taklitleri üretiliyor, bunlara İphoneX ve Galaxy S9 gibi en üst seviye modeller de dahil, bunlar asıllarına son derece benziyor fakat orijinal yazılıma sahip olamıyorlar. Özellikle de son İOS’ a. Eğer bunların orijinal olmadığı belliyse sorun da yok. Tabi ki en üst seviye teknolojiyi bir kopya üründe bulamayacağınız aşikar. Fakat, bazen düşük fiyatıyla sizi şaşırtacak kalite ve performansta ürünler bulabilmeniz mümkün oluyor. Fakat bazen orijinal ürün sipariş verip elinize sahte bir ürün geçtiği de oluyor. Eğer PayPal ile ödeme yaptıysanız böyle bir durum karşısında alıcı korumasına başvurup genelde paranızı geri alabiliyorsunuz.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir