Çocuğun Yanağından 526 Diş Çıkarıldı

HABERSAĞLIK

Written by:

Times Of İndia’da yayımlanan bir rapora göre doktorlar Hindistan’ın Chennai şehrindeki bir çocuğun sağ yanağından tam tamına 526 diş çıkardı.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlar bu anomalinin nedeni yakın noktadaki baz istasyonlarından yayılan radyasyon temelli olabileceğini düşünüyorlar. Ancak bu konuda net bir kanıya varılabilmiş değil.

Ekstra dişler çocuğun çene kemiğinde bulunan kese benzeri bir yapının içerisinde büyümüş. Boyutları 0,1 ile 15 milimetre arasında değişiyor ve aynen normal sağlıklı dişlerde görülen diş köklerine sahipler. Çocuğun ebeveynleri çocuğun yanağının şişmeye ve acımaya başlayınca garip bir durum olduğunu fark etmiş ve doktora gitmişler.

Saveetha Dental College‘da çekilen bir röntgende bu minik dişler tespit edilmiş. Bu anomaliye “bileşik kompozit odontoma” adı veriliyor. 2014’te yayımlanan bir makalede adı geçen bileşik kompozit odontomalar iyi huylu yavaş büyüyen tümörler olarak sınıflandırılıyorlar. Bu tümörler semptomlar göstermeden önce röntgende fark ediliyor ve komplikasyon çıkarmadan cerrahi işlemle alınabiliyorlar.

Doktorlar, Times Of İndia‘da yaptıkları açıklamada ilk defa bu kadar çok dişin bir arada olduğu bir vaka gördüklerini söylediler. Ameliyat sonrası ileride çıkabilecek tek sorun çocuğun artık azı dişinin olmaması, ancak bunu da ilerleyen yaşlarda implant ile çözmek mümkün.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir