DNA Gerçekten Çift Sarmal Mı ?

BİLİM

Written by:

İnsan hücrelerinin içinde yeni bir DNA yapısının bulunduğu doğrulandı.

DNA üzerine çokça çalışma yapmış ve bu çalışmalarını halen sürdüren bilim insanları daha önce görülmemiş duyulmamış bir olay olan “yeni bir DNA yapısı” ile karşılaştılar ve araştırma sonuçlarında yeni bir DNA yapısının var olduğu belirlediler.

Günümüze kadar RNA ve DNA bizlere; “RNA tek sarmal DNA çift sarmal” olarak tanımlandı ta ki canlı hücrelerde bulunan ” bükülmüş düğüm DNA sı” olarak tanımlanan DNA ya kadar.

Yapılan keşif de, karmaşık genetik kodumuzun, DNA ile bağdaştırılan çift sarmal yapıdan daha karışık bir simetriye sahip olduğunu ve bu moleküler değişkenlerin aldığı şekillerin, biyolojimizin işlev şeklini etkilediğini doğruluyor.

Avustralya’daki Garvan Tıbbi Araştırma Kurumunda antikor tedavi araştırmacısı olan Daniel Christ şöyle söylüyor: “Çoğumuz DNA’yı düşündüğümüz zaman çift sarmalı düşünürüz”

“Bu yeni araştırma, tamamen farklı olan DNA yapılarının mevcut olduğunu ve bunların muhtemelen hücrelerimiz için önemli olduğunu hatırlatıyor.”

Yeni DNA yapısı olarak adlandırılan bükülmüş düğüm DNA sı ilk olarak 1990′ lı yılların başında keşfedilmiş olmasına karşın şimdiye kadar sadece canlı dışında rastlanan, yaşayan hücrelerde görülmeyen arakatlı (i-motif)  yapsısı olarak adlandırıyor

Şimdiyse, Christ’in takımı sayesinde artık i-motif’in insan hücrelerinde doğal olarak meydana geldiğini biliyoruz. Böylelikle daha önce sadece laboratuvarda gösterildiği için hakkında şüphe duyulan bu yapı, şimdi hücre biyolojisi bakımından önem taşıyor.

Yeni DNA şeklinin kesin olarak hücrelerimizde var olduğu kabul edilmesiyle araştırmacılar bu yapıların vücutlarımızda tam olarak ne yaptığını anlamaya çalışacaklar.

Zeraati, ScienceAlert sitesine şöyle açıklıyor: “Bu alternatif DNA oluşumları, hücredeki proteinler için onların soydaş DNA dizilerini tanıması ve düzenleyici işlevlerini kullanmaları bakımından önemli olabilir”

“Bu yüzden bu yapıların oluşumu, hücrenin işlevini normal şekilde yerine getirmesi için son derece önemli olabilir. Ayrıca, bu yapılarda gerçekleşen herhangi bir sapma, patolojik sonuçlar barındırabilir.”

Bir çok araştırmacıya göre hücremizin henüz %5′ i bile keşfedilemedi.

Küçük bir dünya olarak tanımlanan hücrede keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca toprak var.

Araştırma ScienceAlert‘ de yer aldı.

 

 

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir