Dövme Mürekkebi Vücuttan Neden Çıkmaz ?

SAĞLIK

Written by:

Dövme, derimizin koruyucu katmanı olan epidermisin altına ,yani ikinci katmanı olan dermise mürekkep enjekte edilerek yapılan bir sanattır. Kalıcı bir dövme için deri altına iğneyle mürekkep aşılamak yeterli olmaz iünenin yarattığı hasar, bağışıklık sistemimizi harekete geçirir ve yabancı maddeleri yiyen akyuvarlar bölgeye hücum eder.

Ancak enjekte edilen pigment molekülleri akyuvarların hazmedemeyeceği kadar büyüktür, o yüzden mürekkep sonsuza dek orada kalabilir. Dövmenin kalıcı olması bazen dezavantajla da dönüşebilir çünkü kalıcı dövmenin silinmesi oldukça zordu. günümüzde kullanılan en etkili yöntem lazerdir. Lazer ışığıyla tek bir renk hedeflenir. Lazer, o rengin pigment moleküllerini ufak parçacıklara ayırır böylece akyuvar parçaları bu küçük parçaları kolayca yiyebilir.

Ayrıca Bakmak İsterseniz;

Dövmenin Tarihi

Dövmenin insanlık tarihine ilk girişi tabi ki bu kadar basit değilmiş. Örneğin, geçmişte Hun Türkleri’nde asil ve kahraman kişilerin dövme yaptırdıkları, Roma’da ise tam tersi, suçluları ve köleleri belli etmek için bir işaret niteliğinde kullanıldığı biliniyor. Osmanlılar’da ise gemiciler ve yeniçerilerin arasında dövme yaptırmak oldukça yaygınmış. Dövme, Anadolu’nun Doğu ve Güneydoğusu’ndaki adıyla dak; eskiden bedenin süslenmesinden öte kötülüklerden korunmak , şans ve bereket inancı ile yapılırmış. Dövmenin tarihi M.Ö. 30.000 – 10.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Kızılderili’ler, eski Mısır, Kazak ve Kırgız Türkleri’nde sıkça görülürdü. Özgün topluluklarda dövmeyi yapan kişi mistik bir ayin içerisinde dövmesini yaparmış.

Giysinin olmadığı dönemlerde, vahşi hayvanları ürkütmek, avlanan hayvandan daha fazla pay almak, kabilede liderliği, güç ve üstünlüğü ortaya koymada yine benzer işaretler vücutta kullanılmıştır.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir