Dünyanın En İyi Nano-Bilimcileri Arasında 15 Türk!

BİLİM

Written by:

Dünyanın en iyi nano-bilim uzmanları arasında Türkiye’ den 15 akademisyen yer aldı.

Akademisyen

Dünya çapında 20 binden fazla üniversitenin ve yüz binlerce bilim insanının akademik performanslarını değerlendirmek üzere; 2006 yılında İspanya’da kurulmuş olan Webometrics tarafından dünyanın en iyi nanoteknoloji-nanobilim uzmanları açıklandı.

Dünya çapında 20 binden fazla üniversitenin ve yüz binlerce bilim insanının akademik performanslarını değerlendirmek üzere 2006 yılında İspanya’da kurulmuş olan Webometrics tarafından dünyanın en iyi nanoteknoloji-nanobilim uzmanları açıklandı.

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin milyarlarca dolar bütçe ayırdıkları ve geleceğin teknolojisi olarak gösterilen nanoteknoloji alanında çalışan bilim uzmanlarının ürettikleri bilimsel çıktıları değerlendiren Webometrics, dünyanın en başarılı bin 800 bilim insanını açıkladı. Sıralamada en iyilerin belirlenmesi amacıyla bilimsel ürünlerin etkinliğini ortaya koyan H-indeks, atıf sayısı, doküman sayısı gibi geçerliliği ve güvenilirliği yüksek olan bilimsel kriterler kullanıldı. Webometrics, bu güncel sıralamada H-indeksi 20’nin altında olan bilim insanlarını değerlendirme dışında bıraktı. Dünyanın en kapsamlı akademik performans sıralama sistemi olan Webometrics’e göre Türkiye’den sadece 15 akademisyen bu özel listede yer alabildi.

Listede yer alan Erzurum Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Türkez, ilaç endüstrisi, genetik, bor, beyin tümörlerinin tedavisi konusunda ulusal ve uluslararası çok sayıda projeyi yönetiyor. Prof. Dr. Türkez, halen Dünya Sağlık Örgütü’nde JECFA ve JMPR adlı iki ayrı kurulda (2017-2021) uzman komite üyeliği görevini sürdürüyor.

Söz konusu sıralamada yer alma başarısı göstererek hem kendilerini hemde üniversitelerini listeye sokan akademisyenler ve üniversiteleri şöyle:

 1. Koç Üniversitesi: Prof. Dr. Can Erkey
 2. Bilkent Üniversitesi: Dr. Engin Durgun
 3. Gazi Üniversitesi: Doç. Dr. Gökhan Demirel
 4. Gazi Üniversitesi: Prof. Dr. Gülay Bayramoğlu
 5. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü: Doç. Dr. Hasan Şahin
 6. Erzurum Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Hasan Türkez
 7. Abdullah Gül Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Şahin
 8. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi: Prof.Dr. Nahit Aktaş
 9. Orta Doğu Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Necati Özkan
 10. Bilkent Üniversitesi: Prof. Dr. Salim Çıracı
 11. Bilkent Üniversitesi: Dr. Seymur Jahangirov
 12. Bilkent Üniversitesi: Prof. Dr. Tamer Uyar
 13. Sabancı Üniversitesi: Prof. Dr. Yuda Yürüm
 14. Sabancı Üniversitesi: Prof. Dr. Yusuf Menceloglu
 15. Gebze Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Zafer Ziya Öztürk

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir