İnsan Beyninden Tenya Çıkarıldı

HABERSAĞLIK

Written by:

Yıllar boyunca nöbet geçiren ve başka gizemli semptomlar gösteren Çinli bir adamın sorunu sonunda tespit edilebildi.

Doktorlar, hastanın beyninde nadir görülen bir asalak olduğunu ve muhtemelen on yılı aşkın bir süredir orada yaşadığını açıkladı.

Fox News’in haberine göre Çin in Guangzhou şehrinde yaşayan adam 2007’de vücudunun sol tarafında uyuşukluk hissetmeye başladı. Sonraki yıllarda bayılma ve havale geçirme gibi daha endişe verici semptomlar ortaya çıkmasına rağmen doktorlar bir türlü hastalığının sebebini tespit edememişti.

2018 yılına gelindiğinde doktorlar hastanın beyninde yaklaşık 12 cm uzunluğunda bir tenya keşfetti. Hastaya, Spirometra adlı tenya larvalarının neden olduğu bir enfeksiyon olan sparganoz teşhisi konuldu.

Spirometra tenyaları dünyanın her yerinde bulunsa da insan vakalarının çoğu Güneydoğu Asya ülkelerinde görünüyor.

ABD Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre Spirometra normalde köpek ve kedilerin bağırsaklarında yaşıyor, insanlara nadiren bulaşıyor. Bununla birlikte, içinde asalağın bulunduğu suların içilmesi veya asalağa konaklık yapan kurbağa veya yılan gibi hayvanların az pişmiş etlerinin yenmesi halinde insanlara bulaşabiliyor. CDC, Spirometra‘nın insanlarda 20 yıla kadar yaşayabileceğini söylüyor.

Doktorlar hastanın beynindeki tenyayı iki saatlik bir ameliyatla çıkarmayı başardı. Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Gu YOUMİNG Asia Wire’a yaptığı açıklamada “Canlı tenya beyin içinde hareket ediyordu ve hepsini çıkarmak zorundaydık, aksi taktirde kalan kısım tekrar büyüyebilirdi” dedi.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir