İnsan Eti Yiyen Bakteriler!!!

HABERSAĞLIK

Written by:

“Et Yiyen Bakteriler” ABD Sahillerine Vurdu!

Yeni bir araştırma, iklim değişikliği yüzünden okyanuslarda yaşayan et yiyen bakterilerin daha önce hiç gitmedikleri kumsallara doğru ilerlediğini gösteriyor. Araştırmacılar ABD’deki Delaware Körefezi’nde et yiyen bakteriler yüzünden enfeksiyon kapan beş vaka görüldüğünü belirtiyorlar.

Delaware Körfezi’nin tarihine baktığımızda bu vakalara daha önce hiç rastlanmamış. Hastalığa neden olan vibrio vulnificus, normalde Meksika Körfezi’ndeki gibi ılık suları tercih eden bir bakteri. Ancak okyanus sularının ısısı arttıkça bu bakterinin kuzeye doğru ilerlemeye başladığı görülüyor.

Nekrotizan Fasiit Hastalığı

Vibrio vulnificus sıcaklığı 18 derece ve üstünde olan okyanus sularında yaşıyor. Bakteri insana iki yolla bulaşıyor. Ya bulaşık deniz ürünlerini yediklerinde ya da vücutta bulunan açık bir yaraya bakteri içeren su direkt olarak temas edince.

Semptomları genelde hafif olan Vibrio vulnificus bazı insanlarda hayatı tehdit eden deri veya kan enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Deride başlayan enfeksiyon deri ve kas dokusunu hızlı parçalayan bir hastalığa dönüşebiliyor. Hasta bunun sonunda sakat kalabiliyor veya çok daha kötüsü hayatını kaybedebiliyor.

Araştırmacılar 2008-2016 arasında sadece bir Vibrio vulnificus vakası görüldüğünü söylüyorlar. Ancak 2017-2018 yaz sezonlarında bu rakam beş katına çıkmış. Tüm hastalar ya Delaware Körfez’inde yüzmüşler ya da bu bölgeden elde edilen bir deniz ürünü tüketmişler.

Vibrio vulnificus (Scanning Elektron Mikroskop görüntüsü) *ENT*

Tümünde Nekrotizan Fasiit hastalığı görülmüş. Hastalardan bir tanesi hayatını kaybetti. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda Vibrio vulnificus nedeniyle oluşan Nekrotizan Fasiit hastalığı görülmüyor. Bu enfeksiyon kronik karaciğer hastalığına sebep olan veya diğer bazı hastalıklar nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflamış insanları tehdit ediyor.

“Doğal denge gün geçtikçe bozuluyor ve bunun etkileri et yiyen bakterilerle sınırlı değil malesef ki okyanus ormanları yani mercanlar beyazlıyor (ölüyor), doğa ile savaş halindeyiz kazanırsak kaybedeceğiz…”

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir