İnsan Vücuduna Dair Doğru Sanılan Yanlışlar

SAĞLIK

Written by:

İnternet kullanımının artmasıyla öyle yoğun miktarda bilgiye maruz kalıyoruz ki bunların hangisi doğru hangisinin yanlış olduğunu öğrenmek bile vakit alan bir mesele haline geldi. Özellikle insan vücudu ve sağlığı konusunda ortalıkta dolaşan yanlış bilgileri hafızalardan silip yerine doğrusunu koymak son derece önemli.

Bu yüzden doğru sanılan bazı yanlışları kısaca hatırlatmak istedik.

Parmak İzleri Sandığımız Kadar Benzersiz Değil

Uzmanların açıkladığı üzere; parmak izleri kişiye özgü olsa da aynısından başka kimsede bulunamayacağı bilgisi yanlış.

Her şeyden önce, benzersiz olduklarını bilisel anlamda henüz ispatlamak mümkün değil çünkü yaşayan herkesin parmak izi kayıtlarına sahip değiliz.

Sadece şunu söyleyebiliyoruz; benzeşme olasılığı, insan nüfusunun olağanüstü büyüklüğü karşısında çok düşük. Fakat bu, iki kişinin aynı parmak izine sahip olmayacağı anlamına gelmiyor.

Dil Yuvarlama Becerisinin Genetik Aktarımla Bir İlgisi Yok

Evet, genetikçiler hiç üşenmeyip bu konuda birden fazla araştırmaya imza attı ve görünen o ki bu, kalıtımsal olarak aktarılan bir beceri değil. Hatta araştırmaların sonucu, sonradan geliştirilen bir yetenek olduğunu işaret ediyor.

Duyularımızın Sayısı Beşten Fazla

Görme, duyma, dokunma, tat alma, koklama. Bize öğretilen duyular bunlardı. Aslında duyularımızın sayısı henüz kesin bir şekilde belirlenebilmiş değil. Bilim insanları bu konuyu araştırmaya devam ettikçe yeni duyularla karşılaştılar. Şimdilik sayısı 23.

Örneğin denge duyusu, ısıyı algılama duyusu, ağrı duyusu ve hareket duyusu da en az koklama yada tat alma kadar gerçek duyular.

Yutulan Sakızın Sindirilmesi 7 Yıl Sürmüyor

Sentetik kauçuk içeren sakızları yutmanızı önermeyiz tabii ama kazara yutacak olursanız da panik yapmayın. Zira sakız boyutlarında olan tüketilebilir şeyler sindirim sistemimiz tarafından parçalanıp atılabilir.

Midemizdeki diğer besinlere oranla biraz parçalanıyor olsalar da sindirim sistemimiz vücuda alınan bir sakızı en fazla birkaç gün içinde vücuttan atar.

Saç Ve Tırnaklar Öldükten Sonra Uzamaya Devam Etmez

Bunun gerçekleşebilmesi için yeni hücre üretiminin sürmesi gerek, bu durum is ölü bir bedende mümkün değildir

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir