InSight ile Mars’a Bir Adım Daha Yakınız

BİLİM

Written by:

Kızıl Gezegenin Derinliklerine Doğru…

Yakın zaman önce Mars’a iniş yapan InSight uzay aracı sosyal medyada herkesin ilgisini çekti. Birçok insan InSight’ın inişini canlı olarak internet üzerinden izledi. Peki bizlerde bu kadar merak uyandıran InSight hakkında neler biliyoruz? InSight’ın görevi nedir?

Nasa yaklaşık 6 yıldır Mars’a uzay aracı indirmiyordu. InSight’dan önce indirilen Curiosity uzay aracı yakın zaman önce yaşanan bazı teknik aksaklıklar nedeniyle görevine devam edememesi hepimizi üzmüştü. 6 yıldır görevini başarıyla yerine getiren ve bizleri Mars’a bir adım daha yaklaştıran Curiosity uzay aracına saygılarımızı sunduktan sonra yazımıza devam edelim.

InSight’ın Görevi Nedir?

Nasa yıllardır Mars’ın yüzeyini incelemekte, örnekler toplamaktadır. Marsın iç katmanları hakkında ise hala elimizde somut bilgiler bulunmamakta. İşte bu noktada InSight devreye girerek Mars’ın iç katmanlarını araştıracak ve bizlere Mars’ın derinlikleri hakkında detaylı bilgiler sunacak.

InSight’dan önce fırlatılan Curiosity ve Opportunity uzay araçlarının görevleri Mars yüzeyinde gezerek keşif yapmaktı. InSight’ın görevi ise görev süresi boyunca sabit bir noktada durarak üzerinde bulunan ekipmanlar sayesinde Mars’ın derinliklerini incelemek üzere sodaj çalışması yapmak olacak. InSight, Mars’daki sismik aktiviteyi ölçmek ve gezegenin iç yapısının 3D modellerini oluşturmak için Mars yüzeyine SEIS adında bir sismograf yerleştirmiştir. Ayrıca, Mars’ın jeolojik evrimini incelemek amacıyla, HP3 adında bir ısı probunu kullanarak gezegenin iç ısı akışını ölçmesi planlanmaktadır.


InSight 19 Aralık 2018’de sismometresini Mars’ın yüzeyine yerleştirdi.

InSight 19 Aralık 2018’de sismometresini Mars’ın yüzeyine yerleştirdi.

InSight’dan gelen ilk görseller

InSight’dan gelen ilk görseller

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir