Kalp Pilinin Çalışma Prensibi

BİLİMSAĞLIKTEKNOLOJİ

Written by:

Kalp pilleri 19. yüzyıldan beri çok ilkel bir halde mevcuttu. Bu dönemde, elektrik sinyallerinin kalbin atmasını sağlayabildiği keşfedilmişti. Fakat bu keşfi takip eden cihazlar çok çok büyük ve hantaldı. Dahası, şebeke cereyanına bağlanması gerektiği için hastanın elektriğe kapılma riski de vardı.

Kalp Pili

Pille çalışan ve vücuda yerleştirilebilen kalp pilleriyse icatlarından dört yıl sonra, 1960′ ta kullanılmaya başlandı. Elektrik mühendisi Wilson Greatbatch bir kalp ritmi kayıt aygıtı üzerinde çalışırken, devreye yanlış değerde bir direnç bağladı. Sonra da bu aygıtın elektrik sinyallerini kaydetmek yerine, ürettiğini fark etti.

Bunun kalbin elektriksel etkinliğinin düzenlemek ve düzgün atmasını sağlamak için kullanabileceğini hemen fark etti. Takip eden iki yıl boyunca aygıtı olabildiğince minyatürleştirmeyi ve vücut sıvılarına karşı korumayı başardı. Kalp pilinin takıldığı ilk kişi (77 yaşında erkek) operasyondan sonra 18 ay daha yaşadı.

Kalp Pili Nasıl Çalışır ?

Kalp Pilinin Yapısı

Bileşim

Kalp pili, bir pilden, bir jeneratörden ve uçlarında bir dizi algılayıcı (elektrot) bulunan tellerden oluşuyor.

Algılayıcılar

Elektrotlar kalbinizin elektriksel etkinliğini saptayıp veriyi jeneratöre yolluyor.

Tek Elektrotlu

Tek elektrotlu kalp pilleri genelde jeneratörün sinyallerini ventriculus sinistere (sağ karıncığa yani kalbin sağ alt odacığına) iletiyor.

Çift Elektrotlu

Çift elektrotlu kalp pilleri kalbin hem ventriculus sinisterine (sağ karıncığına) hem de atrium sinistruma (kalbin sağ üst odacığına yanı sağ kulakçığa) sinyal vererek kasılmaları koordine ediyor.

Elektrik Sinyalleri

Kalp atışlarınız normal değilse jeneratör elektrik sinyalleri yollayarak düzenliyor.

Bilime, teknolojiye ve insanlığa bu denli hizmet etmiş kişiden biraz bahsedecek olursak kalp pilinin mucidi Wilson GREATBATCH Amerikalı mühendis ve mucit, 1919′ da New York’ ta doğdu, 2. Dünya Savaş’ ında çarpıştı ve sonra elektrik mühendisliği okudu. 2011′ de öldüğünde ardında 325′ ten fazla patent bıraktı.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir