Kan Kırmızı Olmak Zorunda Mı?

BİLİMHABERSAĞLIK

Written by:

İnsanlarda ve çoğu omurgalılarda kanın kırmızı renkte olması yüksek miktarda demir içeren hemoglobin adlı proteinden kaynaklanır. Oksijen alyuvarlarda bulunan hemoglobine yapışır ve buradan bütün dokulara dağılır. Yanma işlemi sonucunda açığa çıkan karbondioksit de aynı yola solunum organına taşır.

Fakat hayvanlar alemine baktığımızda mavi, sarı, yeşil ve mor renkte kana sahip hayvanlarda görüyoruz. Bunun nedeni, dolaşım sistemlerinin farklı olması ve plazma proteinleri denen özel proteinler. Bazı hayvanlarda kanın vücut içindeyken şeffaf olduğunu ve ancak oksijenle birleşince bu renklerin ortaya çıktığını, akciğer değil de trake solunumu yapan çoğu hayvanın kanının hiç solunum pigmenti içermeyip şeffaf olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sarı

Kanında hemoglobin değil de vanadyum içeren vanabin proteini bulunan hayvanların kanı sarı renkte. Neredeyse tüm böcekler bu gruba giriyor. Vanabin oksijen taşıma işlemini üstlenmez.

Yeşil

Oksijenlendiğinde yeşile dönen klorokruoin maddesine genelde kara ve deniz solucanlarında ve sülüklerde rastlanır

At Nalı Yengeçlerinin Kanından İlaç Yapımı

Mavi

Örümcekler, deniz kabukluları, ahtapotlar ve mürekkep balıkları kan proteinlerinde bolca bakır bulunduruyor. Bakırda oksijen varlığında mavi renk alıyor. Mavi kanlı hayvanların belkide en ünlüsü olan at nalı yengecinin kanı, bakteri varlığını gösteren testler üretmek için ilaç sektöründe aktif olarak kullanılıyor.

Mor

Birçok omurgasız deniz hayvanında (genelde solucanlarda) oksijenin varlığında pembe- mor renk alan hemoeritrin bulunuyor.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir