Kanser Hücreleri Ölümsüz Mü?

BİLİMSAĞLIK

Written by:

Kanseri bir diğer değişle kontrolsüz hücre bölünmesini;
“kendiliğinden, düzensiz olarak bölünüp çoğalarak bulundukları bölge dışına yayılabilen ve doğal gelişimi ölüme yol açan, genellikle kötücül ur biçiminde olan bütün doku ve göze bozukluklarını kapsayan kitle” olarak tanımlayabiliriz.

Peki bu kontrolsüz bölünen yani bölünmesi durdurulamayan bu hücre topluluğu ölümsüz mü ?

Hücresel anlamda ölümsüzlük, hücrelerin sürekli bölünüp çoğalmasıyla mümkün. Yani tek bir hücrenin ölümsüzlüğü söz konusu değil. Bu, tüm hücre türleri için geçerli.

Hücreler bölünerek çoğalır ama her hücrenin maksimum bölünme sayısı genetik kodunda yani kendine ait DNA’ sında yazılı ve bellidir. Ekstrem durumlar söz konusu olmaza hücre ömrünü tamamlayınca yani maksimum bölünme sayısına ulaşınca hücrede apoptosisi meydana gelir ve hücre ölür. Bölünebildikleri sürece DNA da bu yeni oluşan hücrelere dahil olmak için kendini replike eder (kendini eşler). Ancak DNA’ nın sa kopyalanma limitleri var. Kromozomdaki telomer adlı yapılar (kromozomların uç bölümünde bulunan ve kromozomları koruyan yapı) her kopyalanmada bir miktar kısalır. Dolayısıyla kopyalama telemorler kükenene dek devam edebilir.


-Normal doku-
-Doku büyümesi mevcut doku-
-Dokuda gelişim bozukluğu; yetersiz veya eksik gelişme olan doku-
-Kanserli doku-

Ancak bazı kanser hücreleri telomerleri sentezleyen bir enzim olan telomerez üretebildikleri için sonsuza dek bölünebilirler. Diğer ölümsüz hücre türüyse embriyonik kök hücrelerimiz.

Araştırmalar, birçok kanser hücresi türünün bu anlamda ölümsüz olamadığını gösterdi. Örneğin İngiliz araştırmacılar, ölümsüz sanılan cilt kanseri hücrelerinin de telomer krizi yaşadıklarını fark etti.

Telomer krizi, telomerler çok kısaldığında yaşanır. Hücreonları yanımakta zorlanınca DNA’ nın hasar aldığını düşünerek onarmaya başlar. Bunun sonucunda elverişsiz hücreler meydana gelir ki bu meydana gelen hücreler de ya ölüyor ya da faal olmuyor. Ancak nundan kurtulabilen kanser hücreleri de mevcut.

Sonuç olarak kanser hücrelerinin türüne bağlı olarak ölümlü mü ölümsüz mü diye ayırt ediyoruz bu ayrımlar neticesinde bir çok kanser hücresinin ölümlü olduğu araştırmacılar tarafından sunulmuştur.

Kanserin erken tanısı ile ilgili yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir