Kansere Çare Arayışı

BİLİMHABER

Written by:

Küçük sinekler dünyanın en ölümcül hastalığına deva olabilir mi?

Drosofila (Erkek – Dişi)

Günümüzde “kanser oldum” demek grip oldum demekten farksız bir hal aldı. Durum böyle olunca kanser tedavisi çalışmaları çok daha hızlandı ve durum öyle bir hale geldi ki araştırmacı doktor biyologlar şu açıklamada bulundular “kanser tedavisi hiç ummadığımız bir yerden gelebilir”

Kanserin erken teşhisi çok önemlidir bu cümleyi defalarca duymamıza rağmen bu cümlenin ne anlama geldiğini malesef ki idrak edememişiz çünkü kanser teşhisi konulan her 10 hastadan 7′ si geç kalınmış bir şekilde hekimlere başvurmaktadır. Eğer ailenizde kanser hastası varsa ya da kanserden bir yakınınızı kaybettiyseniz ve 40 yaşının üzerindeyseniz her 6 ayda bir kanser taraması yaptırın. Sizinde bildiğiniz gibi kanser kalıtsal değil ama genetiktir.

Durum böyle iken bilim adamları sinekleri ele almışlar. Çürüyen sebzeler kansere ilaç bulmak için pek bakılacak bir yer gibi görünmese de bu çürük meyvelerle beslenen sinekler bilim dünyasında adeta birer süper star.

Drosofila adlı meyve sinekleri sadece 3 mm. büyüklükte olsalar da şimdiden 6 adet Nobel Ödülü kazandırdılar. DNA’ ları bizimkinden altı kat az olmalarına raümen genlerimizin yüzde 60’ı bu sineklerle ortak ve en önemlisi bu genlere kanser gibi hastalıklara yol açan genlerde dahil.

Londra’ daki Francis Crick Enstitüsünden bilim insanları bu benzerlikleri iyi bir amaç uğruna kullanıyor. Araştırmacılar hücrelerin çalışmasını ve sorun çıkardığında neler olduğunu anlamak i.in bu sinekleri kullanıyorlar.

Kanser araştırması için meyve sineği yetiştirmek uzmanlık gerektiren ve meşakatli bir iş; o yüzden araştırmacı biyologların ve yardımcı teknisyenlerin çalıştığı özel bir sinek tesisi 8.000 farklı genetik diziyi temsil eden 1.5 milyon meyve sineğinden sorumlu bir merkeze sahip enstitü.

Sineklerin yetişme süresi yaklaşık 10 gün ve genleri de şimşek hızıyla mutasyona uğruyor. Tümörlü hücre gelişiminde mutasyonlar kritik rol oynuyor; bu da onları hızlı kanser araştırma deneyleri yürütmek için biçilmiş kaftan haline getiriyor.

Crick’ teki teknisyenler özel genetik mutasyon kümelerine sahip sinekler üretebiliyor. Bunun için farklı türde sinekleri çaprazlayıp ultra ince iğnelerle mutasyona uğratılmış genleri sinek yumurtalarına enjekte ediyorlar. Sinekleri seçip modifiye etmek mikroskop altında boya fırçasının kıllarıyla gerçekleştirilen çok hassas bir iş.

Biyologlar bu sinekleri her açıdan inceliyorlar renk ve biçimlerinde değişiklik olup olmadığına bakıyorlar. Doğru sinekleri bulmak için de mutasyonlu genlere flüoresan işaretçiler ekleyerek sineklerin parlamasını sağlıyorlar.

Bu sayede bilim insanları, kusursuz gen bileşimine sahip sinekler üretebiliyorlar ve bunlar üzerinden de kansere çare arıyorlar.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir