Kaslarımızda Neden Laktik Asit Oluşur?

HABERSAĞLIK

Written by:

Egzersiz yaparken kaslarımız glikozu oksijen eşliğinde “yakarak” karbondioksit, su ve en önemlisi enerji üretir. Ancak çok ağır egzersizler yaptığımızda akciğerlerimiz kasların talep ettiği oksijen miktarını karşılayamaz.

Kaslarımız yeterli oksijen almayınca çalışmaktan vazgeçmezler ama oksijene ihtiyaç duymayan kimyasal bir reaksiyona geçerler.

Bu reaksiyonlar yeteri kadar verimli değildir zira yanan her glikoz molekülüne karşı üretilen enerji daha azdır. Ama hiç yoktan iyidir. Ne yazık ki enerji böyle üretildiğinde su ve karbondioksit yerine yan ürün olarak laktik asit üretir yani başka bir deyişle kaslarımıza oksijenli solunumla yeteri kadar oksijen veremediğimizde kaslarımız oksijensiz solunum yaparlar.

Laktik asit kan yolu ile karaciğere taşınıp orada yok edilir. Çok ağır egzersiz yaptığınızda kanınız yeteri kadar hızla taşıyamaz .

Kaslardaki asit seviyesi artınca enerjinizin bittiğine işaret eden bir yanma hissi hissedersiniz. Bu, bedeninizin size “artık dinlen bu günlük bu kadar yeter” deme yoludur.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir