Kaygılı Ya Da Korkmuşken Neden Terleriz?

BİLİM

Written by:

Beynimizde amigdala diye bir bölüm var. Bu badem şeklinde olan birim “Kaç ya da savaş” deyip duruyor. Her zaman değil elbette; ölüm – kalım meselesine dönüşen durumlarla karşı karşıya kaldığımızda. Aslında bakacak olursak bu durum da ideal olanı…

Amigdala, beynin en ilkel yapılarından. Yukarıda bahsedilen tepkiye ek olarak hayatta kalmamıza yardımcı olan duyguları kontrol ediyor. Açlık, tokluk ve üreme dürtüsü gibi. Beynin geri kalan bölümleri amigdalanın hızına yetişemiyor. Normalde serebral korteks, amigdalanın tepkisini takip eden 1-2 saniye içinde devreye girip genelde “Hayır kaçmana da savaşmana da gerek yok” der. Ya da “Dur, bu bir yanlış seçim” diyebilir ve karşı karşıya olduğumuz durumu beynin gelişmiş birimlerince tekrar gözden geçirmemizi sağlar.

Ama amigdala çok hızlı bir şekilde davranıp içgüdüsel tepkiler vermemize sebep oluyor. O sırada beynimizi kullanmıyoruz. Hatta çoğunlukla “Bunu ben mi yaptım? Niye yaptım?” deriz çünkü düşünmeden hareket etmişizdir. Bir insanın gözü dönmüş şekilde saldırıya geçmesinin ardında da yine amigdala var.

Sonuç olarak amigdala hemen saldırır, hemen kaçar, hemen durulur, mantıktan bağımsızdır, hiçbir şeyi analiz etmez. İçinden ne geliyorsa o anda yapar ve konuyu hemen kapatır.

Amigdalanın devreye gireceği anı, zor durumda kaldığımızda sempatik sinir sisteminin salgıladığı hormonlar belirliyor. Heyecan, korku gibi durumlarda bu sistem aşırı aktif olur, tüm organ ve sistemlerin faaliyetini hızlandırır. Bu esnada salgılanan hormonlar arasında adrenalin de mevcut.

Adrenalin, ter bezlerini aktif duruma getirir. Peki bunu neden yapıyor? Çünkü terleme, evrimsel öneme sahip bir belirti. Bu işaret, diğerini uyarıp gören herkesin tetikte olmasını sağlıyor. Her zaman bu durum böyle olmayabilir ama ortada gerçek bir tehdit varsa işe yarayan bir uyarı sistemidir.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir