Kemoterapi Nedir ?

SAĞLIK

Written by:

Kanser hastaları, hastalığın belli evrelerinde bir çok tedavi yöntemleriyle karşı karşıya kalıyor bu yöntemlerin en başında da kemoterapi geliyor. Kanser hastalarının almış olduğu bir ilaç olarak bilinen kemoterapi tedavisini gelin sade bir dille yakından inceleyelim.

Kemoterapiyi anlamak için önce kanseri bilmek gerekir. Bir çok yazımızda da belirttiğimiz üzere kanser demek kontrolsüz hücre bölünmesi demektir. Peki nedir bu kontrolsüz hücre bölünmesi veya her hücre kontrol edilerek mi bölünür ?

Hücresel yapıda düşündüğümüzde hangi organ veya hangi doku olursa olsun o yapıya ait hücreler bölünürken mutlaka check-point denilen kontrol merkezinden onay alıp bölünürler. Bu kontrol merkezleri hücreye bölünme onayını vermezlerse hücre bölünemez.

Gelelim bir diğer önemli konu olan hücreler neden bölünür bunun en basit cevabi canlılığımızı devam ettirmek için hücre bölünmesi demek büyümek gelişmek hayarımızı devam ettirmek demek.

Hücredeki bölünmesindeki kontrol merkezinin görevini bir başka deyişle şöyle anlatabiliriz; hücre bölünmeden bu merkezden onay almak zorundadır eğer onay çıkmazsa hücre apoptotik yolağa sürüklenir yani hücre kendi kendini öldürür bunun sebebi ise kanser oluşumunu engellemektir.

Sağlıklı Doku ( Sol ) – Kanserli Doku ( Sağ )

Gelelim kontrolsüz hücre bölünmesine isminden de anlaşıldığı gibi kanserli hücreler bölünürken kontrol edilemiyorlar. Yani sağlıklı bir hücre bölünürken kontrol noktasından izin çıkmadığı halde bölünürse ve bu birden çok kez ve hızlı bir şekilde olursa kanser meydana geliyor.

Bu olay nerede meydana gelirse kanser onun ismini alıyor akciğerde gelirse akciğer kanseri, mesanede gelirse mesane kanseri. memede gelirse meme kanseri…

Kemoterapiye gelecek olursak kemoterapide hücre bölünme sürecini direkt olarak etkileyen ilaçlar kullanılır. Yani kemoterapi, tümörü küçültebilir, metastazı (şıçramasını) engelleyebilir veya tedavi edebilir. Ancak kemoterapi ilaçları bütün bunları yaparken bazı sağlıklı hücreleri de etkilerler bu yüzdendir ki vücuttaki kılların dökülmesi.

Bununla beraber kanser hücreleri sağlıklı bir hücreye göre çok çok hızlı bölündüğü için onları etkileme şansı çok fazladır; yani daha basite indirgeyecek olursak kemoterapi alırken 1 tane sağlıklı hücremiz ölürken 50 tane kanserli hücre ölür.

Hepsinde olmasa da kemoterapi bir çok kanser türünün tadavisinde etkin bir yol olarak kullanılmaktadır.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir