Kök Hücreden Üretilen İnsan Kalbi!

BİLİMSAĞLIK

Written by:

Laboratuvarda, insanlara nakledilebilen kalp yetiştirme fikrine bir adım daha

Kök Hücre İle Üretilen Yapay Kalp

Kalp nakli bekleyen hastaların hepsi kalp bulamıyor. Örneğin ABD’de nakil listesindeki 4.000 hastadan yalnızca 2.500’üne bu yıl kalp nakledilecek. Kalp nakli yapılacak kadar şanslı olanlar için bile vücutlarının yeni bir kalbi reddetmesi ve yabancı hücrelere karşı büyük bir bağışıklık tepkisi vermesi olanağı var. Organ azlığı sorunuyla başa çıkmak ve bu organların hastanın vücudu tarafından reddedilmesi olasılığını azaltmak için araştırmacılar hastaların kendi hücrelerinden sentetik organlar yaratmaya çalışıyor.

Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu’nun ortak çalışması neticesinde araştırmacılar yetişkin hücrelerini kullanarak işlevsel bir kalp dokusu oluşturma amacına ulaşmaya bir adım daha yaklaştı.

İdeal olanı bilim insanlarının hastaların kendi dokularından yola çıkarak tümüyle işlevsel kalpler geliştirebilmesi ama henüz o noktada değiller çünkü her organın kendine has bir mimarisi var. Yani her organ, kisinin vücut boşluğunda o kişiye özel bir şekilde var olmuştur. Hücrelerin üstüne inşaat yapabileceği bir iskelet varsa organları laboratuvarda yetiştirmek o denli daha kolay oluyor. Bunu temeli atılmış, kaba inşaatı bitmiş bir evi tanımlamaya benzetebiliriz.

Bilim insanları önceki çalışmalarında, donör organı alıcıda bağışıklık tepkisini tetikleyebilecek hücrelerden arındıran bir deterjan solüsyonuyla yıkama tekniğini geliştirdiler. Bunu fareler üzerinde denediler ama bu araştırmada tekniği insan kalplerine uyguladılar. Nakle uygun bulunmayan 73 bağışlanmış organdaki birçok hücreyi ayıkladılar. Sonra yetişkin cilt hücreleri alıp bunları mRNA’nın kullanıldığı yeni bir teknikle pluripotent kök hücrelere dönüştürdüler. Bu hücreler uzmanlaşarak vücuttaki herhangi bir hücre türüne dönüşebiliyor.

Koşulların yeni hücrelerin büyümesi için elverişli olduğu tespit edildikten sonra bu hücreler dokuya yerleştirildi. Araştırmacılar, iki hafta boyunca yeni hücrelerin doğal bir şekilde büyümeleri için kalbe besi karışımları verdiler. Bu iki haftanın sonunda kalp olgunlaşmamış bir kalbin yapısal özelliklerini taşır hale geldi. Araştırmacılar bu kalbe elektrik verdiklerinde ise kalp atmaya başladı.

Elbette daha önce laboratuvar koşullarında kalp dokusu üretilmişti. Fakat tam bir şekilde çalışan insan kalbi üretimine en çok yaklaşan çalışma bu oldu. Araştırmacılar buna hala hazır olmadıklarını söylüyor. Bir sonraki planları ürettikleri kalbin daha hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlamak ve vücuda uyumu kusursuz hale getirmek. Araştırmacılar tüm bu çalışmaların sonunda hastalara vücutlarının reddetmeyeceği kişiselleştirilmiş kalpler üretebilmeyi umuyor.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir