Korkunca Neden Su İçeriz ?

SAĞLIK

Written by:

Bir şeyden korktuğumuzda neden su içmemizi tavsiye ederler?

Su

Aslında sadece korktuğumuzda değil; tehlikeli ya da üzücü bir durum karşısında yaşanan ani yoğun kaygı, panik ve stres için de aynı tavsiyeyi duyarız.

Susama ve su içme vücudun temel yaşamsal içgüdüleri arasında. Beynimiz yaşamsal öneme sahip durumda “kaç ya da savaş” diyen amigdalayı devreye sokar. Bu birim ilkel beyne ait. Yani beynimizin ilk gelişen birimlerinden. (Amigdala: (Latince: corpus amygdaloideum) beynin medial temporal lobunun derinlerinde yerleşen nöronların oluşturduğu badem şeklindeki beyin bölümü. Duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasındaki primer role sahip bölge. Limbik sistemin bir parçasıdır).

O anda tek amacı hayatta kalmamız için gereken dürtüleri yaratmak. Tehlikeli bir durum karşısında hem beyinin hem de vücudun diğer tüm ihtiyaçları askıya alınır, öncelikle içinde bulunduğumuz o durumdan kurtulmak için gerekenleri yerine getirmek adına yoğun bir performans sergilenir. Örneğin adrenalin salgılarız ve kaslarımız normalde olduğundan daha güçlü hale gelir ki eğer kaçmamız ya da savaşmamız gerekiyorsa bunu başarabilelim.

Böyle bir durumda su içmek beyni ve vücudu rahatlatıp gevşetiyor. Aynı şekilde nefesi düzene sokup derin ve yavaş nefes almamızda etkili ki buda vücudun rahatlamasına sebep oluyor.

Suyun Vücuda Faydaları

  • Cildi güzelleştirir.
  • Vücut ısısını ayarlar.
  • Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar.
  • Hücrelere besin ve oksijen taşır.
  • Eklemlere destek sağlar.
  • Kabızlığı engeller.
  • Bazı toksinleri atarak böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir