Kulaklarımız Neden Çınlar?

SAĞLIK

Written by:

Kulak Çınlaması Nasıl Meydana Gelir?

Kulak Anatomisi

Neden konser çıkışı kulaklarımız çınlar yada neden uzun süre kulaklıkla vakit geçirdiğimizde kulağımızda bir uyuşma hissederiz?

Kulak çınlaması ya da tinnitus dışarıdaki bir kaynaktan gelmeyen ama kendini uğultu, çınlama, ıslık veya homurtu biçimde gösteren sestir.

En yaygın nedenlerinden birisi yüksek desibelli seslere maruz kalmaktır. O yüzden konser çıkışından sonra genelde kulaklarımız çınlar.

Kaç Desibel İnsan Sağlığına Zararlıdır ?

İnsan kulağı 20-20.000 Hz arasındaki sesleri duyar. Bu sınırın altındaki seslere infrasonik, üstündeki seslere de ultrasonik sesler denir. Konuşma sesi aralığı da 500-2000 hz arasında değişir. Uluslararası standartlara göre, işitme sistemine zararveren gürültü düzeyi 100-10.000 Mhz ve 85 dB düzeyidir.

Bazı ses düzeylerine örnek vermek gerekirse;

  1. Fısıltı sesi 30 dB
  2. Konuşma sesi 40-60 dB
  3. Bağırma sesi 80-90 dB
  4. Uçağın kalkışı 120-140 dB
  5. Tüfek patlaması (yakın Mesafe) 130 dB

Yüksek sesli müzik kulağınızdaki kıl hücrelerine geçici olarak zarar verebilir ve bu durum beyninizin aslında var olmayan hayalet sesler duymasına yol açar. Bu sesler genelde bir süre sonra yok olsa da gürültüye sürekli maruz kalırsanız söz konusu kıl hücreleri kalıcı hazar görebilir. Bunun sonucunda kulakta giderilemeyen bir uğultu oluşur. Bu uğultuyu ocakta kaynayan çaydanlıktaki sesle bağdaştırabiliriz. Şuanda bu türden olan bir çınlamanın tedavisi yok zira kıl hücreleri yenilenemiyor ve kedilerini onaramıyor.

O yüzden sürekli sürekli gürültüye maruz kalıyorsanız kulaklarınızın kıymetini bilip tıkaç kullanmanız en iyisi. Şu da bilinmelidir ki çınlamanın yüksek seslerden başka sebepleri de olabilir. Bunlar kulak kiri birikmesi, kulak enfeksiyonu, belli başlı ilaçlar, baş yaralanmaları ve hatta yüksek tansiyon da var. Bunların tümü kulağınızın iç işleyişini bozarak hayalet sesler duymanıza yol açabilir.

Kulağın Kısımları

Çekiç-Örs-Üzengi kemiği (soldan sağa)

1.Dış Kulak

seslerin ve ses dalgalarının kulağa girdiği kısımdır. Ses dalgaları ardından kulak kanalından kulak zarına ulaşarak zatı titreştirir.

2.Orta Kulak

Kulak zarı sesi güçlendirmek için kulak kemiklerini (çekiç, örs ve üzengi) titreştirir. Bu titreşimler daha sonra kulak salyangozuna aktarılır.

3.İç Kulak

Titreşimler salyangoz içindeki sıvının hareket etmesini sağlar. Bu sıvı akarak salyangozdaki kıl hücrelerini eğer.

Eğer kıl hücreleri hasar görürse beyine elektrik sinyal göndermeyi bırakırlar ve bu durumun şimdilik geri dönüşü yok.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir