Mac Bilgisayarlara Virüs Bulaşır Mı?

TEKNOLOJİYAZILIM

Written by:

Şık tasarımları, sofistike donanımları ve efsane sezgisel yazılımlarıyla Mac’ler birçok kullanıcının sahip olmak istediği bilgisayarlar. Buna virüslere karşı bağışık olduğu iddiasını eklersek her şey mükemmel görünüyor ama gerçek böyle mi ?

Giderek daha fazla kullanıcının keşfettiği gibi, Mac’lere de tıpkı diğer PC’ler gibi virüs, casus yazılım veya diğer kötü amaçlı yazılım türleri bulaşabiliyor.

Bununla birlikte, bu efsane yoktan var olmuş değil. Gerçekten de Mac’leri doğrudan hedef alan kötü amaçlı yazılımlar (malware) sayısı windows yüklü PC’leri hedefleyenlerden daha az. Bunun temel nedeni, PC kullanıcıları çok daha fazla olduğu için fırsatçı hacker’ların onları hedef almayı tercih etmesi.

Ancak günümüzde Mac’ler epey popüler hale geldi ve kullanıcı sayısı giderek artıyor. Dolayısıyla hacker’ların Mac virüsleri tasarlayıp yazmak için artık daha çok sebepleri var. Ancak tasarımları gereği Mac’ler bilinmeyen uygulamaların sisteme yüklenmesini engelleyebilen dahili güvenlik önlemlerine sahip ve olası tehditlere karşı çok daha iyi başa çıkabiliyorlar.

Yineden unutmamakta fayda var kesinlikle ve kesinlikle tamamen güvenli bilgisayar yoktur. Elektriğin, yazılımın ve internetin olduğu her yerde casus yazılım riski her zaman vardır.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir