Mikroskobik Robotlar Devredeler !

BİLİMSAĞLIKTEKNOLOJİ

Written by:

Hong Kong’ daki tıp araştırmacıları, vücudumuzda bulunan belli başlı dokulara ilaç ulaştırabilmek için atardamarlar ve damar yoluyla ulaşan mikroskobik nano robotları açıkladılar.

Bu küçük robotlar, kan dolaşımına şırınga yardımı ile enjekte edilip dışarıdan bir manyetik alan ile uzaktan kumanda yoluyla kontrol ediliyor.

City University Of Hong Kong yaptığı açıklamaya göre, bu sistem farklı yerlerde geliştirilmeye çalışan benzer mikro robot sistemleri ile karşılaştırdığımızda bu yeni prosedür, canlı hayvanlarda, hücreleri belli başlı bölgelere taşımada ve taşıdıklarını otonom olarak bırakmada bir ilk.

Çalışma hala gelişme aşamasında olmasına rağmen araştırmacılar tekniğin klinik uygulamalarda uzaktan ilaç teslimi yapmada ya da insanlarda hücre tedavisinde kullanılabileceğini söylüyorlar.

Araştırmanın lideri Yunyang Li ve meslektaşları mikro robotların; atardamar ve damarlarda en iyi şekilde hareket etmelerini sağlamak için bilgisayar modelleri kullanılarak yapılmaya başlandığını aktardı. Bu gözenekli robotlar kan damar duvarlarının çekim gücüne ve farklı kan tiplerinin viskozitesine (yarı sıvılık durumu) karşı en iyi çözümdü.

Mikro robotlar 3D yazıcılar ile tasarlandı ve biçimlendirildiler. Yine buna ek olarak nano robotlar manyetizmayı sağlamak için nikel ile kaplandılar. Dış kaplaması ise titanyumdu bu da biyouyumluluğu arttırmak içindi.

Bir dizi test sırasında mikro robotlar zebra balığı embriyosuna enjekte edildiler. İstenilen hedef bölgeye dışarıdan elektromanyetik bobinler arayıcılığı ile yönlendirildiler. Robotlar tedavi edici hücreleri embriyoya zarar vermeden ulaştırmayı başardılar.

Bir sonraki test serisinde araştırmacılar, floresan taşıyan mikro robotları fareye enjekte ettiler. Hedef bölge floresan ile parıldadı, tam da hücrelerin ulaşması gereken yerde, ayrıca kalmaları gereken yerde de kaldılar.

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesinin bilim muhabiri Oliver Moody’nin haberine göre; küçük domuzlar üzerinde yapılan denemelerde bu yöntemin hiçbir zararlı yan etkisi de görülmedi.

Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan bir başka araştırmaya göre mikroskobik DNA robotları fareler üzerindeki testlerde de tümörleri küçültmeyi başardı. Bu nano robotlar, küçük boyutları sayesinde damarlarda kolaylıkla dolaşıyor. Sağlıklı hücrelerde nadiren rastlanıp kanserli hücreleri besleyen damarlarda sıklıkla rastlanan nükleolin adlı kimyasalla karşılaştığı anda o damarları tıkayarak tümöre kan akışını durduruyor.

İlave testlerin gösterdiklerine göre bu sistem, embriyonik kök hücrelerini ve bağlayıcı doku hücrelerinin ulaştırılmasında da kullanılabilir.

Sonuçlar, çalışma geliştirildiğinde var olan ve kullanılan diğer tüm tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında insan vücuduna en az zarar veren yöntem olacak.

Araştırma Science Robotics dergisinde yayınlandı.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir