Manyetik Rezonans (MR) Hakkında Bilinmeyenler !

BİLİMSAĞLIKTEKNOLOJİ

Written by:

Manyetik Rezonans (MR) nedir ?

Manyetik Rezonans (MR) , kuvvetli bir mıknatısın oluşturduğu manyetik alanda insan vücudunda bulunan hidrojen atomlarına radyofrekans ileterek hareketlerinin ölçümü yöntemine dayanan tıbbi görüntüleme yöntemidir.

MR ile görüntüleme hangi bölgelerin incelenmesinde kullanılabilir ?

MR ilk zamanlarda norövasküler sistem hastalıklarında ve özellikle beyin, omurga, eklem, üst-alt karın bölgesi, kalp, meme gibi dokularda kullanılmış, daha sonra yeni gelişen teknolojik MR cihazları sayesinde vücudun tüm bölgelerinde etkin hale gelerek günümüzde pek çok hastalığın tanısında güvenilir bir tıbbi görüntüleme yöntemi olmuştur.

MR nasıl çalışır ve bir MR incelemesi yaklaşık ne kadar sürer ?

MR cihazını dev bir mıknatıs olarak düşünebiliriz.Tetkik sırasında hasta, cihaz masasına yatırılır ve masa, bu mıknatısın içinde bulunan tünele doğru ilerletilir. Görüntülenmesi istenen bölgeye radyofrekans dalgaları verilmesi sonucu alınan yanıt, anten aracılığı ile toplanır ve bilgisayarda görüntüye çevrilir. MR incelemesi, yapılacak inceleme türüne ve bölgeye göre 5 ile 45 dakika sürer. Hasta, inceleme sırasında mutlaka hareketsiz kalmalıdır.Hastanın bilinci yerinde değil ve acil olarak MR incelenmesi istenmiş ise doktor gözetiminde hastaya kısa süreli sakinleştirici ilaç yapılarak çekimlerdeki hareketten oluşan görüntü hareketliliği ortadan kaldırılır.

Klostrofobisi olan hastalar, MR’ a giremeyenler ne yapabilir ?

MR cihazları kapalı ve açık olmak üzere 2 tiptir. Açık MR’ ların gücü kapalıya nazaran düşük olduğundan hem süre uzar, hem de kapalı MR’ da alınan görüntü kalitesi, istenen seviyede sağlanamaz. Ayrıca açık MR’ da istenen her tetkik yapılamadığından klinisyenlerin ilk tercihi kapalı MR’ dır.

 

MR radyasyon içerir mi ?

MR kesinlikle radyasyon içermez.MR radyofrekans dalgalarının vücuttaki protonlar ile etkileşimine dayanan görüntü oluşturulması prensibi ile çalışır ve diğer görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak radyasyon içermez.

MR çekiminin hastaya bir zararı var mıdır ?

MR tetkikinin henüz bilinen bir zararı tespit edilmemiş olup, tıbben gerekli görüldüğü sürece sık çekilmesinde bir sakınca yoktur denilebilir.

Hamile hastaların MR tetkiki yaptırması sakıncalı mıdır ?

Hamilelerde yalnızca çocuğun organlarının geliştiği ilk 3 ayda MR çekilmesi pek tavsiye edilmemekle birlikte eğer hasta için gerekli ise bu dönemde de görüntüleme yapılabilmektedir. MR’ ın çalışma prensibi ses dalgaları ve manyetik alana dayalı olduğu için  gebelikte herhangi bir olumsuz etkisi olduğu görülmemiştir.

Kimler MR’ a giremez ?

Kalp pili olanlar, insülin pompası kullananlar, vücudunda pille çalışan implantlar, magnetik metalik protez, şant ve klipsleri bulunan hastalar MR çektiremezler. Ancak MR’a uyumlu nonmagnetik protezi olanlar çektirebilir. Ayrıca kredi kartı, saat, elektronik eşyalar ile MR odasına girilirse bu cisimler birbirlerini olumsuz olarak etkilerler.

Sizde MR hakkında bilmek istediklerinizi yorum kısmında sorun,cevaplayalım…

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir