MS Hastalığına Tedavi Kapıda

SAĞLIK

Written by:

MS hastalığı tedavisi için myelin kılıfı onaran peptit geliştirildi.

Multipl skleroz yani MS hastalığı beyin hücrelerimizi (nöronları) koruyan miyelin kılıfa bağışıklık sisteminin saldırmasıyla oluşan, elden ayaktan düşüren bir hastalıktır.

MS Hastalığı

MS Hastalığı

Aynı elektrik kablolarının yalıtan plastikler gibi miyelin kılıflar zarar gördüğünde, beyin ve vücudumuz arasında iletişim sekmeye uğrar. Bu da motor fonksiyonlarda ve bilişsel kabiliyetlerde bozulmaya neden olur. İşte şimdi Melbourne Üniversitesi’nden bilim insanları miyelinin kendini onarmasını sağlayabilecek sentetik bir peptit geliştirdi. Bu sayede bu hastalığın gelişimi yavaşlatılabilir.

Bu araştırmada BDNF(Brain–Derived Neurotrophic Factor-Beyin Türevli Nörotropik Faktör) adı verilen bir büyüme faktörüne odaklanıyor. Odaklanılan bu kısım beyin hücreleri ve miyelinin yeniden büyümesine ve tazelenmesinde önemli rol oynuyor. Yalnız bu kısımda araştırmacıların karşısına şöyle bir sorun çıkıyor BDFN ile çalışmak molekül büyüklüğü nedeni ile oldukça zor. Çünkü BDNF birçak reseptörle birden arkileşime giriyor ve vücutta hızlı bir şekilde parçalanıyor.

Yapılan çalışmalarda bu sorunun üstesinden gelmek için TDP6 ismini verdiği sentetik bir peptit üretildi. Peptit bu moleküle kıyasla daha küçük ve doğrudan doğal büyüme faktörü versiyonuna benziyor. Araştırmacılar TrkB adını verdikleri, miyelin üreten hücreleri ifade ederek BDNF’ye tepki veren reseptörü ayrıştırdı. İşte bu reseptörü tanıyan bir sentetik peptit tasarladı ki, bu peptit daha küçük ve BDNF’den daha seçici bir özelliğe sahip.

Araştırmayı sürdüren ekip fare ile yapına testlerde TDP6 ‘nın miyelin üreten hücrelerin sayısını arttırarak,  BDNF’den çok daha fazla bir şekilde miyelin ürettiğini buldu. Yeni oluşan miyelin kılıflar, mevcut myelin kılıflardan daha kalın olduğundan, TDP6’ye sahip farelerin , BDNF’ye göre 7 gün daha uzun süre etkileşime girdiğini gösterdi. TrkB yolunun kullanıldığını kanıtlamak için araştırmacılar , bu yolların olmadığı fareler tasarladı ve TDP6’nın işe yaramadığını gözledi.

Baş araştırmacı Jessica Fletcher “Henüz miyelin kılıfı onarımına yardım edebilecek,uygun bir yöntem yok. Ekibimizin yaptığı çalışmanın güzelliği, sağlıklı hücrelerde doğal olarak gerçekleşen olayları alarak,hasar gören hücrelerde benzer bir tepkiyi manipüle etmek için kullanıyor. Bu fikrin işe yarayabileceğini gösteren temel bir araştırmadır,”

Bazı araştırmacılar MS hastalığının tarih olmasının an meselesi olduğunu savunsalar da üst düzey araştırmacılara göre yapılan bu çalışmada bir şeyler söylemek için çok erken görüşündeler. Araştırmacıların sonraki adımı bu sentetik peptitin myelinin nasıl onardığını anlayarak, yeni ve gelişmiş TDP6 versiyonları geliştirmek olacaktır.

Araştırmalar Journal of Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir