Nasıl Güzel bir Uyku Çekilir?

SAĞLIK

Written by:

Biyolojik saatinizi anlamak sağlıklı bir uykunun sırrı

Vücudunuz, kabaca 24 saatlik bir zaman ölçeğine ayarlanmış suprakiyazmatik bir nükleus adında bir sirkadyen ana saat tarafından kontrol edilir. Uykunun temelini de aslında bu oluşturur.

Bu biyolojik saat güneş ışığı ile çalışır. Gözünüzdeki özel reseptörlere mavi ışık gelince bu, ana saatinize ve oradan da beyin epifizine bildirilir. Epifiz de uyku hormonu olan melatoninin üretimini baskılayarak beyninize kalkma saatinin geldiğini söyler.

Işığa maruz kalmak uykunuzu mahvedebilir, o yüzden yatak odanız mümkün olduğunca karanlık olmalıdır. Ayrıca birçok elektronik aygıt biyolojik saatinizi sıfırlayacak kadar ışık üretir.

Geç saatlere kadar arka aydınlatmalı ekran kullanmak beyninizi karıştırarak melatonin üretimini geciktirebilir. Bu da uykunuzun gelmesini önler.

Sabahları uyanınca güneş ışığı görmek sirkadyen saatinizin doğru olarak çalışmasını sağlar. Hafta sonları bile belli saatlerde yatıp kalkmak ise bu ritmi korur.

Deliksiz uyku çekmenin şartlarından birisi de yatmadan önce tempoyu olabildiğince düşürmektir. Kafein ve nikotin gibi uyarıcılar beyninizin uyanık kalmasını sağlar ve uyuma çabanızı baltalayabilir. Alkol gibi depresanlar bile bu söylemde negatif etki gösterebilir.

Alkol beyni sakinleştirse de normal uyku döngüsünü bozar, böylece insanı kendine getiren düzgün ve derin REM uykusuna engel olur.

Uyku eksikliğinin tehlikeleri

  • Muhakeme kusurları

Uyku eksikliği görsel çalışma belleğinizi etkiler. Böylece gerekli ve gereksiz uyaranları ayırt etmeniz zorlaşır. Duygusal zeka, davranış ve stres yönetimi olumsuz etkilenir.

  • Kilo artışı

Uyku eksikliği iştahı düzenleyen hormonların düzeyini etkiler. Ne kadar yağ depoladığınız bilidiren leptin hotmonu düzeyleri düşer, açlık hormonu ghrelin yükselir

  • Tansiyon artışı

Uykusuzluk kan basıncını arttırabilir, uzun vadede koroner kalp hastalığına ve felce neden olabilir. Uyku apnesi olanlarda bu risk daha büyüktür

  • Kazalardaki artış

ABD’ de her yıl gerçekleşen trafik kazalarından 100.000′ inin sürücünün uykusuzluğundan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Sürücülerin üçte biri direksiyon başında uyuya kaldığını itiraf etti.Muhakeme kusurları

  • Ruhsal bozukluklar

Akıl sağlığı sorunları da uyku bozukluklarıyla ilişkili. uyku yoksunluğu neyindeki nörostansmitleri altüst ederek depresyon, kaygı ve saplantı semptomlarını taklit ediyor.

  • Halüsinasyonlar

Ciddi uyku eksikliği halüsinasyonlara, yani aslında var olmayan şeyler görmeye yol açabiliyor. Bazı ender durumlara da geçici psikoz veya paranoyak şizofreniyi andıran semptomlar ortaya çıkıyor.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir