Neden Aşık Oluruz?

BİLİMSAĞLIK

Written by:


Úrsula Corberó

Sırılsıklam aşık olmamıza neden olan hormonlar ve kimyasallar nelerdir?

Kalbimiz daha hızlı çarpmaya, vücudumuz terlemeye, içimizi ısıtacak hormonlar salgılanmaya başlar. Bunlar aşık olmanın biyolojik belirtilerinden bazılarıdır.

Sokakta yürürken anlamsızca gülümsememizin ve dünya iki kişilikmiş gibi yaşamamızın sebebi olan aşk beynimize ne yapıyor? Gelin daha yakından bakalım.

Beynin yapısı ve bölümleri
  • Amigdala

Hoşlandığınız birini görünce beynin duygulardan sorumlu bölgesi olan amigdala bunu olumlu bir deneyim ve iş olarak algılar.

  • Hipokampüs

Beyinin anı oluşturan bölgesi olan hipokampüs bu hoş deneyimleri kaydeder ve sizde bu anıyı yeniden arayıp bulma isteği oluşmasını sağlar.

  • Prefrontal korteks

Sonra mesajlar beynin karar verme merkezi olan prefrontal kortekse gönderilir. Potansiyel sevgilinin size uygun olup olmadığı beynin bu bölümünde değerlendirilir.

  • Hipotalamus

Çekim varsa prefronrtal korteks hipotalamusu uyarır. Hipotalamus, bir nörotransmiter olan dopamini salgılar. Bu da aşırı mutluluk hissetmenize neden olur.

  • Norepinefrin

Adrenaline benzeyen bir diğer nörostransmiter olan norepinefrin de salgılanır. Bu da kalbimizin hızla atmasına, kan basıncımızın yükselmesine dolayısıyla kızarmamıza ve terlememize neden olur.

  • Hormon seviyeleri

Dopamin seviyeleri artarken ruh halinden ve iştahtan sorumlu olan serotonin seviyesi düşer, bu da saplantı duygularına neden olur.

  • Nükleus akumbens

Dopamin salgılanması, beynin bağımlılıkta önemli bir rol oynayan bölgesi olan nükleus akumbensi uyarır.

  • Prefrontal korteks devre dışı

Daha sonra nükleus akumbens, prefrontal korteksi eyleme geçmesi için zorlar ama prefrontal korteks devre dışı kalır. Böylece eleştiri ve şüphe duyguları geçici olarak askıya alınır. Bu yüzden aşık olduğunuz kişinin kusurlarını ilk başlarda göremezsiniz.

  • Amigdala devre dışı

Ardından amigdala da devre dışı kalır, böylece korku stres hissetme yetisi azalır, daha ve gamsız bir tavır ortaya çıkar. Leyla olma durumunu amigdalanın devre dışı kalması olarak özetleyebiliriz aslında.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir