Nöronlarımızı Ne Kadar İyi Tanıyoruz ?

BİLİM

Written by:

Beyin hücrelerimiz hakkında, 100 yıllık gerçeği tarihe gömen keşif!

Yeni tamamlanan bir  araştırmaya göre bazı nörolojik rahatsızlıkların ardında bambaşka  dinamiklerin olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda beynimizdeki sinir hücreleri olan nöronların arasındaki sinyal alışverişinin tam olarak ne şekilde ortaya çıktığına dair yaklaşık 100 yıllık bir varsayım yerle bir oldu.

Bar-Ilan üniversitesinde fizikçiler ve biyologlardan oluşan bir ekip fareler üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma bir beyin hücresinin (nöronun) diğer hücrelerden aldığı sinyallere nasıl tepki verdiğini tam olarak belirlemek adına yapıldı.

Fransız bir sinir bilimci (Nörolog) olan Louis Lapicque 1907 yılında yaptığı çalışmada iki sinir hücresi arasında elektrik akımının nasıl ve hangi şartlara bağlı olduğunu ortaya koymak için bir varsayım geliştirmişti. Bu varsayıma göre belirli bir yük yaşıma eşiğine ulaşan nöron, tepki vermek için hazır hale gelir ve sinyali ilettikten sonra üzerindeki elektrik voltajı sıfırlanır yani üzerindeki yükü boşaltır (komşu nörona aktarır).

Bu varsayımdan hareketle çıkarılacak diğer bir anlam ise bir nöronun yeterince elektrik gücüne sahip olmadan mesaj gönderemeyeceğidir.

Nörobiyoloji yada nöroloji çok kapsamlı ve derin bir çalışma alanı olduğu için bu konuda son sözü söyleyen  Louis Lapicque olmamıştır. Bu güne kadar beyin ve beyin hücreleri arasındaki ilişkisi hakkında çok farkli hesaplamalar, modellemeler ve varsayımlar gerçekleşti. Fakat bir ilk sayılabilecek bu varsayım gerçekliğini en ön safhada tutarak koruyordu.

Yapılan son araştırmanın baş yetkilisi Ido Kanter,

“Bu sonuca yeni bir deneysel kurulumla ulaştık, ancak prensip itibariyle sonuçlarımız 1980’lerden beri var olan teknolojiyi kullanarak ancak keşfedilebilirdi. Bilim dünyasında 100 yıldır kök salmış olan varsayım, tespitimizin onlarca yıl gecikmesine yol açtı” açıklamasında bulundu.

Yapılan deneyler iki aşamada gerçekleştirildi. Bunlardan ilki, elektriksel akımının bir nörona tam olarak nerede ulaştığına dayanan aktivitenin doğasını mercek altına aldı. İkinci aşamada ise birden çok sinyali aynı anda alıp verebilen nöronların bu sinyalleri nasıl ateşledikleri (ürettikleri) araştırıldı.

Eğer bir beyin hücresi sol tarafından ya da sağ tarafından farklı şiddetlerde uyarı alırsa; hangisi daha güçlüyse ona göre yanıt veriyor. Yani elektriksel akım şiddeti olarak baskın olan sinyal, nöronların verdikleri tepkileri değiştiriyor.

Olaya biraz daha derinlik katmak isteyen araştırmacılar asıl işin ne beyinde ne de nöronlarda olduğunu savunmaya başladı. “Olay tamamen elektrikte diyen araştırmacılar elektriğin kimyasını çözersek canlılığı da çözeriz” dediler. Bu tezi savunmaya başlayan bilim insanları günden güne artıyor.

Araştırma ScienceAlert‘ de yer aldı.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir