Online Oyunlarda FPS Yükseltme

OYUN

Written by:

FPS nedir ? Nasıl Yükseltilir ?

FPS veya Frame Per Second daha çok bilgisayar oyunu oynayanların dilinden eksik olmayan bir terim. Bir bilgisayar oyunu oynarken aldığınız FPS değeri bir çeşit bilgisayarınızla o oyunu donmadan-kasmadan ne kadar iyi oynadığınızı gösterir.

FPS Frame Per Second/Saniyelik Görüntü Sayısı” kısaca tanımlayacak olursak tek saniyede ekrana aktarılan kare demektir. Bir bilgisayar oyununda oyuncu için en önemli özellik ses, görüntü ve hızdır. Ses daha çok bilgisayarın sahip olduğu ses sistemine bağlı iken görüntü ve hız bilgisayarın sahip olduğu ana donanım birimlerine bağlıdır. İşte bilgisayarın işlemci, ram ve ekran kartı performansınızı ölçen birime FPS (Frame Per Second/Saniyedeki Kare Sayısı) denir.

LOL’ den Dota ya CS go’ dan PUBG’ ye oynadığınız oyunu daha yüksek FPS ile oynamak ve daha çok keyif almak için bilgisayarımızın 3 farklı yerinden bir çok ayarı bilgisayarımıza entegre etmemiz gerekiyor. Bu ayarlar;

1)Ekran Kartı Ayarları

2)Oyunu Oynadığımız Platformun Ayarları (Steam, Origin v.b)

3)Oyun İçi Ayarlar

1)Ekran Kartı Ayarları

Şuan piyasada bulunan bütün bilgisayarlarda ekran kartı ayarları doğru ayarlandığında, oynanılan bütün oyunlarda gözle görülebilir derecede FPS artışı meydana gelir.

Öncelikle ekran kartı ayarlarını yapmak için ekran kartınızın denetim masası ayarlarına girmelisiniz. Nvidia marka ekran kartı yaygın olarak kullanıldığından anlatımıma Nvidia denetim masası ayarlarından devam edeceğim (Yazılan her  şey diğer marka ekran kartları içinde geçerlidir)

Nvidia denetim masasını açtığımızda bizi ilk olarak solda kırmızı kutucukla gösterdiğim bir ibare karşılayacaktır.

Bu ibarede ekran kartımızdan bizim ne istediğimizi belirlememiz gerekiyor. Yüksek kalite ve yüksek performans olarak bize 2 seçenek sunan Nvidia’ dan Yüksek performansı seçmeliyiz.

Diğer bir ekran kartı ayarında ise yine Nvidia denetim masası ayarlarından sol sekmede bulunan 3D ayarlarının yönetilmesi sekmesine geçmeliyiz.

Bu sekmede ekran kartı ayarlarının ince ayar denilen kısmını yapıp ekran kartı ayarlarını bitireceğiz.

Yüksek FPS için ekran kartı ince ayarları aşağıdaki gibi olmalıdır.

 

2)Oyun Platformu Ayarları (Steam)

Dünya üzerinde en çok oyuncu kitlesine sahip olan CS-GO üzerinden devam edecek olursak; CS-GO’ nun steam ayarlarını yapmak için steam kütüphanenizde bulunan CS-GO’ ya sağ tıklayarak özellikler butonuna tıklıyoruz ve ardından başlatma şeçeneklerine tıklıyoruz.

Açılan pencerede aşağıda vereceğim komutları sırası ile yazıp platform ayarlarını da bitiriyoruz.

-freq 75 ( kaç hertz monitörünüz varsa o değeri yazmanız gerekiyor)

-novid (oyun açılışındaki introyu kaldırır *En önemli ayarlardan birisi*)

-tcikrate 128

-high (işlemci önceliğini atayan komut *en önemli komut* )

3)Oyun İçi Ayarlar

LOL’ den Dota’ ya PUBG’ den Mine Craft’ a kadar oyun içi grafik ayarları FPS ayarlarınızın %60′ ını oluşturur. FPS’ in yüksek oyunuzun akıcı olmasını istiyorsanız grafik ayarlarını en düşüğe çekmek zorundasınız.

Ne kadar low grafik o kadar yüksek FPS, ne kadar yüksek FPS okadar çok kill demektir.

Dillere pelesenk olmuş bir tabirle söylemek gerekirse “hesap makinesi” ile oyun oynamıyorsanız bu yarlardan sonra FPS’ inizin artacağını sizlere garanti verebilirim.

Çöp bilgisayar yoktur bakımsız bilgisayar vardır bilgisayarınıza ne kadar iyi bakarsanız oyunlarda aldığınız performans bu yönde doğru orantılı bir şekilde artacaktır.

Son olarak bilgisayarı oyun için kullanacaksanız dizüstü bilgisayar değil masaüstü bilgisayar almanızı tavsiye ederim. Kasalı bilgisayar FPS açısından her zaman için dizüstü bilgisayardan bir adım öndedir.

 

 

 

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir