Son dönemin en popüler yayın platformlarından Twitch, toplu yayın yapma özelliğini ve karaoke’yi kullanıma sunuyor.

26-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen TwitchCon etkinliğinde yayıncıların ve izleyicilerin uzun süredir beklediği özellik, sonunda kullanıma sunuluyor. Twitch grup yayını ve karaoke özelliğine kısaca göz atalım.

Twitch’te Toplu Yayın Dönemi

Daha önce, yayıncıların sırayla birbirlerinin kanallarında açtığı yayınlar tarihe karışacak gibi gözüküyor. Ayrıca aynı anda oyun oynayan diğer Twitch yayıncılarının da ekranlarını görebilmek, izleyicilerin oldukça hoşuna gidecektir diye düşünüyoruz. Diğer açılardan da oyunu görmeleri izleyiciler tarafından oldukça iyi görünüyor.

Ana yayıncı penceresi ve alt tarafta konuk yayıncılar penceresi şeklinde çalışan bu özellik, yayın yapan diğer yayıncıları tek çatı altında topluyor. Ana yayıncıyı, Ana pencereye alarak kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Twitch Karaoke Özelliği

Twitch’in kullanıcıları için duyurduğu bir diğer önemli ve güzel özellik ise karaoke oldu. Karaoke özelliği ile yayıncılar ve izleyicilerin açısından daha keyifli anlar yaşaması bekleniyor. Rock Band geliştiricisi Harmonix ile yapılan ortaklaşa çalışma ile karaoke yakın zamanda kullanıma sunulması bekleniyor. Karaoke özelliği ile izleyiciler sonraki şarkının hangisi olacağı, sıradaki şarkıyı söyleyecek yayıncının hangisi olacağını belirleyecek bir sistem üzerine kurulu.

Platformda çalacak olan şarkıların telif hakları yüzünden Twitch özel bir önlem almış. Buna göre şarkılar yeniden oluşturulmuş sahte sürümler ile kullanıcılara sunulacak.