PUBG Hakkında Bilinmesi Gerekenler

OYUN

Written by:

Player Unknown Battleground

DayZ ile başlayan “hayatta kalma” akımından sonra ortaya çıkan H1Z1‘in kendine has Battle Royale modu çok sevilmişti. Fakat H1Z1: King Of The Hill bazı yerlerde oyuncuların isteklerini yerine getirememeye başladı. Uzun süredir giderilemeyen eksiklik ve sorunlar oyuncuların oyuna bakış açısını değiştirdi.

Ve bu eksiklikleri gören Bluehole StudioPlayerunknown’s Battleground‘ı (PUBG) yarattı. Kısa sürede büyük beğeni toplayan ve aynı türdeki diğer oyunların gölgesinden kurtulan PUBG, alanında lider olarak H1Z1’i geçti. Çığ gibi büyüyen PUBG’nin 4 – 5 milyon kopya satması da böylece kaçınılmaz oldu.100 kişinin belirli bir alandan topladığı ekipmanlar ile savaş alanında koşturdukları PUBG’de olay sadece silahları toplayıp ilerlemek mi yoksa yapılması gereken daha çok şey mi var?

PlayerUnknown’s Battlegrounds hakkında bilinmesi gerekenleri zirveye göz dikenler için listeledik.


Kimse sizi duymamalı

LOL’den DOTA’ya CS‘den PUBG’ye kadar aslında bütün oyunlarda ses çok önemlidir. Karşı tarafa yani rakibinize bulunduğunuz konumu belli ederseniz bunun sonucu ağır olabilir. Rakip oyuncu sizi en kolay ses ile spotlayabilir.

PUBG’nin belki de en önemli noktalarından birisi ses. CS:GO’da ses ne kadar önemliyse PUBG’de de buna bir o kadar dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü koşarken, yürürken ve sessiz olarak ilerlediğinizde çok farklı ses seviyeleriyle karşılaşabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir eve girdiyseniz ve sessizce hareket etmezseniz, yöneldiğiniz odanın içini göremeden ölebilirsiniz. Özetle işinizi oldukça sessiz bir şekilde halletmenizde fayda var. 

Not: Spor ayakkabı giyerseniz, yürüme sesiniz de oldukça azalacaktır.


Çalıların arasında saklananlar

PUBG’de ormanlık alanların oldukça bol olması düşmanlarınızla direkt olarak etkileşime girmenizi engelliyor. Bu nedenle nereden ateş açtığını anlayamadığınız bir rakip, sizi zor durumlara sokabilir. Bütün grafik ayarlarını yüksek yapmak yerine bazı oyuncuların yaptığı gibi yeşillik görüntü kalitesini düşük hale getirirseniz artık çalıların arasında sizi avlamak çok zor olacaktır.


Oyunun kendi ayarlarına güvenmeyin

Her oyuncunun kendine has ayarları olmalıdır. bazı ayarlar kişiden kişiye farklılık gösterir fare hassasiyetinden tutun da ekran parlaklığına kadar oyuncu nasıl rahat ediyorsa bu ayarları kendine göre belirlemelidir.

PUBG’de oyuna girmeden önce bilmeniz gereken önemli bir şey daha var: Asla oyunun klavye ve mouse ayarlarına güvenmeyin. Düşman ile çatışmaya başladığınızda bir taş kalıntısına gözünüzü kestirdiniz ve siper alacaksınız. Ancak “C” tuşuna basmanıza rağmen eğilemiyorsunuz. Oyunda buna benzer birkaç klavye ayarını yapmanız daha gerekebilir. Ayrıca oyuna başlarken bakış açınızı mutlaka geniş tutun. Eğer FPS moduna geçerseniz sağ veya sol tarafınızdan size yaklaşanları göremeyebilir ve daha oyunun ilk dakikalarında adaya veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Kısacası oyuna başlamadan önce kontrollerinizi iyi şekilde ayarlayın.


Ekipmanları ve silahları dikkatli seçin

PUBG’nin benzer oyunlara göre en büyük farkı ekipmanların ve silahların seviyelerinin bulunması. Yani yelek ve kasklarınızın seviyesine bağlı olarak absorbe ettikleri hasar birbirinden farklı durumda. Bunun dışında seviyelerinden bağımsız olarak kasklar kafanızın her bölümünü korur. Ancak hasar aldıktan sonra dayanıklılığı düşen her koruma ekipmanı silahlardan tam hasar almanıza neden olacaktır. Önemli birkaç silah hakkında ipucu verelim: AKM daha az tepmeye ve menzile sahip, bu yüzden uzun mesafe çatışmalarda kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer M16 bulursanız uzun mesafeden rakiplerinizi kolayca avlayabilirsiniz. Pompalı tüfeklerin sadece yakın mesafede işe yarar olduğunu düşünmeyin, orta mesafede de oldukça işe yarayabiliyorlar. Ve silahların en önemlisine geldik: Kar98. Göğüs ve alt vücutta sağladığı hasar az olsa da Kar98’inizin mermisi rakibinizin kafasıyla buluşunca rakibiniz için pek bir umut yok. Ayrıca silahlarınızı destekleyecek olan dürbün gibi önemli parçaları da unutmayın.

Not: 3. seviye kaskın canı 1 bile olsa 2. seviye kasktan daha iyidir

Hızlı davran, hızlı kazan

Uçaktan atladığınız zaman etrafınızdaki insanlara bakın ve onlardan olabildiğince uzaklaşmaya çalışın. Ne kadar az insanın olduğu yere inmeyi başarırsanız o kadar şanslı olacaksınız. PUBG’de arabalar oldukça önemli. Kırmızı alandan kaçmak için onları rahatlıkla kullanabilirsiniz ama araba hakkında bilmeniz gereken iki önemli şey var. Birincisi, arabalar oldukça yüksek ses çıkarıyor, bu yüzden de etrafınıza dikkatlice bakmalısınız yoksa bir anda kendinizi yeni oyun ararken bulabilirsiniz. İkincisi olarak da günümüzdeki araçlar yakıt tasarrufu konusunda her ne kadar gelişmiş olsa da PUBG’deki araçları kullanırken ortalama bir hızda gitmek en mantıklısı yoksa yarı yolda kalabilirsiniz.

Hangi mermiler hangi silahlar için

 • 12 Gauge: S12K, S686 ve S1897
 • .45 ACP: P1911, Tommy Gun ve Vector
 • 7.62mm: R1895, AKM, Kar98k, M24 ve SKS
 • .300 Magnum: AWM
 • 5.56mm: M16A4, M416, SCAR-L veya M249
 • 9mm: P92, Micro Uzi, UMP9 ve VSS
 • Bolt: Crossbow


En güçlü silahlar

Keskin Nişancı Tüfekleri

 1. AWM (132 Hasar)
 2. M24 (84 Hasar)
 3. Karabiner 98 Kurz (72 Hasar)
 4. SKS (55 Hasar)
 5. VSS (35 Hasar)

Saldırı Tüfekleri

 1. Groza (48 Hasar)
 2. AKM (48 Hasar)
 3. SCAR-L (41 Hasar)
 4. M16A4 (41 Hasar)
 5. M416 (41 Hasar)

SMG

 1. Tommy Gun (38 Hasar)
 2. UMP9 (35 Hasar)
 3. Kriss Vector (31 Hasar)
 4. Micro Uzi (23 Hasar)

Pompalı Tüfekler

 1. S686 (25 Hasar)
 2. S1897 (25 Hasar)
 3. S12K (22 Hasar)

Tabancalar

 1. R1896 (46 Hasar)
 2. P1911 (35 Hasar)
 3. P92 (29 Hasar)
 4. P18C (19 Hasar)

Diğer Silahlar

 1. Crossbow (105 Hasar)
 2. Pan (80 Hasar)
 3. Crowbar (60 Hasar)
 4. Machete (60 Hasar)
 5. Sickle (60 Hasar)
 6. M249 (44 Hasar)

En önemlisine gelecek olursak; bir oyunda gerçek anlamda başarılı olmak istiyorsak güzel bir sistemimiz dolayısıyla hatırı sayılır bir FPS‘ imizin olması gerekir. Bu konular hakkında detaylı bilgi için linklere tıklamanız yeterli olacaktır.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir