Sadece Et Tüketerek Beslensek Ne Olur?

SAĞLIK

Written by:

1920′ li yıllarda, Eskimolar üzerinde yapılan bir araştırmada; bu insanların yaşam boyunca sadece et ve balık tükettikleri halde gayet sağlıklı olduğu görülmüştü. İnvit eskimolarının bu diyetinden etkilenen iki araştırmacı tam bir yıl boyunca etten başka hiçbir şey tüketmeden yaşadı.

İlk başta bulantı, hazımsızlık gibi bazı sorunlar baş göstermiş olsa da diyete devam etmeye karar verdiler ve bu sırada sorunların kaynağını tespit etmeyi başardılar.

Eskimolar yağlı et tüketirken Avrupalılar ise yağdan arındırılmış eti tercih ediyordu. Bunu fark ettiklerinde, diyetlerine bolca yağ kattılar ve tüm rahatsızlıklar son buldu.

Günde ortalama 100-150 gram arası protein ve 200-300 gram arasında yağ tüketen, sadece 5-15 gram arasında karbonhidrat alan araştırmacılar; deneyin sonunda kalp ve damar hastalıklarına yakalanacaklarına kesin gözüyle bakılsa da kilo sorunu yaşamadan (aksine vücut yağ oranı düştü), sağlıklı bir şekilde tamamlamayı başardı.

Vitamin ve mineral eğerleri de olması gereken optimum değerlerde kaldı. Hatta saç ve ciltlerinin daha sağlıklı olmaya başladığı da görüldü. Bu New York tıp araştırmacıları tarafından izlenmiş olan gerçek bir araştırma.

Ancak diyete devam etselerdi bu olumlu dönüşümün ne kadar devam edebileceğine emin değiliz çünkü tek çeşit beslenmek bağırsak mikrobiyotamıza ilerleyen zamanlarda çok büyük hasarlar verebilirdi.

Günümüz araştırmacıları, et ve yağ tüketimine dayanan bir diyetin uzun vadede zararlı olmaya başlayacağını söylüyor. Başta gut olmak üzere bir çok hastalığı tetikleyebileceği düşünülüyor.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir