Sibirya’ya Siyah Kar Yağdı

HABER

Written by:

Geçtiğimiz günlerde Sibirya’nın farklı şehirlerinde tuhaf bir hava olayı yaşandı. Siyah kar görenleri şoke etti.

Pencerenizden dışarı kafanızı çıkardığınızda siyah renkli bir kar yağdığını görseniz ilk düşünceniz ne olurdu? Çoğu kişininkinin “kıyamet kopuyor” olacağını düşünüyoruz. Neyse ki Sibirya’daki insanlar siyah karların yerleri kapladığını gördüklerinde o kadar dramatik davranmamışlar.

Sibirya’nın güneybatısında bulunan Kamerovo kömür madeni bölgesinde yer alan üç ayrı şehir; kalın, siyah renkli ve zehirli bir kar tabakasıyla örtüldü.

Bölgede daima mevcut olan ve atmosfere sinen kömür tozlarının, artık yüzeye de inebildiği anlaşılıyor.

Yaklaşık 70 bin kilometre karelik bir alanı kaplayan Kuznetsk Havzası, dünyanın en büyük kömür madenlerinden biri. Buradaki açık kömür ocaklarının sağlık üzerine oluşturduğu zincirleme etkilerse yıkıcı boyutlarda. Örneğin bölgenin ortalama yaşam süresi, ulusal ortalamadan kat ve kat daha kısa ve hastalık oranlar da dikkat çekici seviyelerde seyrediyor.

Yaşanan bu olay sonrasında Prokopyevskaya Fabrikası’nın genel müdürü Anatoly Volkov ise bunu doğrularcasına Vesti-Kuzbass televizyon kanalında bir havayı kömür tozundan koruyan bir kalkanın çalışmayı durdurduğunu açıkladı.

kaynak: https://www.unilad.co.uk/news/black-snow-is-falling-in-siberia/

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir