Sinirbilim Uzmanlarına Göre Neşelenmek İçin Yapılması Gerekenler

BİLİM

Written by:

Sinirbilim uzmanları, neşelenmek için bunları yapmanızı tavsiye ediyor.

Dopamin (Mutluluk Hormonu)

Hepimiz zaman zaman kara bulutlar içinde kayboluruz. Bazen sebebi çözmemiz gereken bir sorundur ama kimi zaman sebebini bile bilmeden mutsuz yaşıyoruz. Sinirbilim uzmanları bizleri çabucak neşelendireceğini garanti ettikleri dört yöntem:

  • 1. Dikkatinizin Nerede Olduğu Çok Önemli 

Üzgün olmanıza sebep olan şey suçluluk duygusu ya da utançsa bilmeniz gereken ilk şey su; Beynimiz bu durumda tamamen yanlış bir çözüm önerip ödül mekanizmasını devreye sokuyor. Gurur, utanç ve suçluluk beyinde aynı devreleri çalıştırdığı için bundan kurtulmanın tek yolu dikkatinizi bambaşka bir şeye odaklamak.
Uzmanlar kendinize su soruyu sormanızı öneriyor “Hayatımda minnetkarlık duyduğum neler var?”Minnet duygusu mucizevi şekilde iyi hissetmemizi sağlayabilir çünkü serotonin salgılatıp mutlu ediyor Yani hayatımızdaki iyi şeyleri gözden geçirmemiz yeterli.

  • 2. Duygunuzu İsimlendirin

İlk öneri işe yaramadıysa hissettiğiniz duygunun derinine inmeniz gerekebilir. Kötü hissetmenize sebep olan asıl duygu nedir? Kızgınlık? Stres? Hüzün? Yalnızlık? Kıskançlık? Kaybetme korkusu? Ya da başka bir şey. Bu karanlığın sebebini ortaya çıkarmanız şart. Böyle hissetmenize sebep olan deneyiminizi gözden geçirip anlamlandırdiğınızda prefrontal korteks devreye giriyor ve limbik sistemdeki uyarılma azalıyor. Sonuçta deneyime bağladığınız duygunun yoğunluğu da azalmış oluyor.
  • 3. Karar Sizin

Önünüzde duran ve size böyle hissettiren mesele çözümsüz görünüyor olsa bile ona bir çözüm gibi sunacağınız bir şeyler olmalı. Uzmanlar en iyi çözümü bulmanızı önermiyor. Aksine en iyi çözüm zorlu bir çalışmayı gerektireceği için kendinize daha fazla stres yaratmadan basit ve uygulanabilir bir şey seçebilirsiniz. Seçim yapıp karar vermek, hedefler belirlemek ve onlara uygun ilk adımı atmak beyinde dopamin faaliyetini artırıp olumsuz duyguları elimine ediyor.
  • 4. Sarılın, Kucaklaşın

Samimi bir dokunuş ya da kucaklaşma (özellikle de uzun sürdüğünde) oksitosin hormonu salgılanmasını sağlayıp rahatlamış ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Sanılmak, fiziksel acı karşısında bile işe yarayabiliyor. Mutlaka deneyin!

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir