Sistem Toplamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

DONANIM

Written by:

Sistem Toplarken Bu Sorulara Dikkat!

Piyasada ihtiyaca göre çeşit çeşit binlerce farklı marka ve model bilgisayar parçası bulunmakta. Peki bu parçalar neye göre bir araya getiriliyor diye hiç düşündünüz mü? Bilgisayar parçası satın alıp bir sistem toplamadan önce cevaplanması gereken önemli soruları sizler için bir araya getirdik. İşte bu rehberimizde sizlerle bu sorular hakkında konuşup soruların cevabını arayacağız.

Fiyat Aralığınız Nedir?

İlk ve en önemli konu fiyat aralığınızdır. Hepimizin gönlünde bir aslan yatsada 1 doların 6 TL üzerinde olması birçoğumuzun hayallerinin üzerine bir  kara bulut misali çökmüş durumda. Durum böyle olunca birçok okurun bütçesi değişmesede o bütçe karşılığında alabileceği sistemin kalitesi değişmiş bulunmakta. Fiyat aralığınıza karar vermeden önce güncel alışveriş sitelerinden parça fiyatlarını araştırarak bütçenizi belirlemenizi tavsiye ederiz.

Kullanım Amacınız Ne Olacak?

İkinci ve en önemli soru. Bu sistemi hangi amaçla toplayacaksınız? Farklı fiyat aralıklarında birçok marka ve model parça ile en yavaşından en hızlısına birçok sistem toplayabilirsiniz fakat önemli olan nokta sizin ihtiyaçlarınız nedir? Bilgisayar kullanıcılarının kendi aralarında kategorize ettiği şekilde sistemlerin özellikleri, kullanım amaçları ve fiyat aralıklarına bakalım.

En Uygun Fiyatlı Bilgisayarlar: Ofis Bilgisayarları

Sistem toplamadan

Ofis Bilgisayarları

Ofis bilgisayarları adı üzerinde basit ofis işlerinde kullanılmak üzere toplanırlar. Günlük olarak e-postalarınızı kontrol etmek, internette gezinmek ve film izlemek gibi temel görevleri etkili bir şekilde yerine getirebilecek bu cihazların günümüz fiyat aralığı 2500 ila 3000 TL arasında değişmektedir. Piyasayı biraz takip eden kullanıcılarımız bu fiyat aralığını çok fazla bulabilirler. Fakat 1 doların 6 TL olduğunu unutmamak gerekir.

Ofis Bilgisayarlarının Alternatifi: Mini Pc’ler

 

Sistem Toplamadan

Ofis Bilgisayarları

Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan sitck pc ve mini pc‘ler inanılmaz küçük boyutlara ve göreceli güzel bir perfomansa sahiptirler. Eğer hazır toplanmış olarak bir mini pc satın almak isterseniz piyasada çok güzel alternatifler bulunmakta. Özellik olarak ofis bilgisayarlarının biraz üstünde bulunan mini pc’lerin güncel fiyat aralığı ise 3000 ila 3500 TL arasında.

 

Ben Birazda Oyun Oynamak İstiyorum Diyenler: Giriş Seviyesi Oyun Bilgisayarları

İşte geldik bircoğunuzu ilgilendiren bölüme. Malesef bundan birkaç ay öncesine kadar giriş seviyesi oyun bilgisayarlarının fiyatları 2500 ila 3000 TL arasında iken şuan için bu fiyatlara ofis bilgisayarları zar zor toplanmakta. Pentium  veya alt seri Ryzen işlemciler ile GTX 1050 2GB veya RX 560 2GB gibi bileşenlerle, darboğaz yapmayacak bir sistemi 4000 ila 4500 TL arasına toplayabilirsiniz. Fakat böyle bir sistem toplamak ne kadar sağlıklı olur orası sizin görüşünüze kalmış. Böyle bir sistem günümüz oyunlarının birçoğunu 720p low ayarlarda 40-50 fps arasında oynatabilecektir. Fakat yaklaşık 1 sene sonra bu oyunları 25-35 fps arasında oynamaya başlamanız muhtemeldir. (aaah eski güzel günler aaah. Birkaç ay önceye kadar bu fiyata GTX1050ti 4GB ekran kartlı, yeni nesil i5 işlemcili, 8-16GB DDR4 ram ve 120gb SSD ile çok güzel bir sistem toplayabiliyorduk.)

Geldik Asıl Canavarlara: Orta Seviye Oyun Bilgisayarları

İşte oyun severlerin sevdiği sistemlere geldik. Bu sistemler tam olarak oyun oynamak için toplanan bilgisayarlardır. Ayrıca bazı kullanıcılar bu tarz bilgisayarları giriş seviyesi iş istasyonları olarakda kullanmaktadır. Bu seviyenin başlangıcı GTX 1060 3GB ve üstü ekran kartları ve yeni nesil i5 ve üzeri işlemciler ile kurulmaktdır. Eğer kendinizi oyun sever olarak tanımlıyor ve gelecek birkaç sene tüm oyunlar high ve mid ayarlarda oynamak istiyorsanız bu tarz bir sistem toplamanızı tavsiye ederiz. Bu seviye bilgisayarların ortalama fiyatı 65007500 arasında değişmektedir.

Ve İşte Zirveye Geldik: Üst seviye oyun bilgisayarları

Sistem toplamadan

Oyun Bilgisayarları

 

Eğer bütçeniz sınırsızsa ve gerçekten tüm oyunları üst seviye grafikler ile akıcı bir sekilde oynamak istiyorsanız bu katagori tam size göre.  i7-8700 veya  Ryzen 7 bir işlemci ve GTX 1080ti 11GB bir kart ile oyun oynadığınız hayal edin. İnanılmaz bir deneyim olsa gerek. Böyle bir sistem aynı zamanda iş istasyonu olarakda kullanabilir. (Eğer amacınız sadece iş istasyonu kurmak ise sisteminizi xeon işlemciler ve Quadro gibi grafik kartlarıyla kurmanız çok daha uygun olacaktır.) Benim gibi 3d modelleme alanında projeler hazırlıyor ve render alıyorsanız işte bu pc sizi mutluluktan ucurabilecek özelliklere sahip. Peki böyle bir sistemi toplamanın bedeli nedir? 15.000-20.000 TL arası desek sanırım neredeyse hepinizin ağzı açık kalır.

Parça Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda bu konudan yüzeysel olarak bahsettik. Fakat bu bölüm aslında en önemli bölüm. Pentium bir işlemciyle GTX 1080ti‘ı bir arada hayal edebileniniz var mı? Böyle bir kombinayonda sistem darboğaza girecek ve aldığınız hiç bir parçanın önemi kalmayacaktır.

Kullanıcıların en çok karşı karşıya geldiği noktalardan biri İntel mi AMD mi sorusudur. Başta karar vermeniz gereken konu sisteminizde hangi işlemci markasını kullanmak istediğiniz. Piyasada bulunan bu iki farklı işlemci birbirinden farklı mimarı yapıya ve soketlere sahip. Bu sebeple her işlemciyi her anakartla kullanamazsınız. Kullanmak istediğiniz işlemcinin markasına göre uygun soket yapısında bir anakart seçmelisiniz.

Peki Anakart Seçerken Sadece Bu Kritere Mi Dikkat Etmelisiniz?

Tabiki hayır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise anakartınızın desteklediği ram teknolojisi. Günümüzde popüler olan ram tipleri DDR3 ve DDR4‘tür. DDR4  daha güncel ve ileriye dönük bir teknolojidir. Raminizde dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta bus hızıdır. Yüksek bus hızına sahip ramlere yönelmenizi tavsiye ederiz. Ramlerinizi bus hızına ve DDR tipine karar verdikten sonra anakartınızı bu doğrultuda almalısınız. Toparlayacak olursak işlemcinizi seçtikten sonra anakartımızı seçiyoruz. Anakart yapısına uygun olarak ramlerimizi seçiyoruz. Bir diğer önemli husussa anakartınızda kaç adet ram slotu olduğudur. 4 slotlu bir anakart almanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Çünkü iki adet 4GB ram tek adet 8GB ramden daha iyi performans sağlayacaktır. Günümüze iyi bir bilgisayarın minimum 16gb rame ihtiyaç duyacağı göz önüne alındığında 4 adet 4GB ram güzel bir seçenek olabilir.

Sistem Toplamadan Önce Sorulması Gereken 3 Önemli Soru!

Gaming Pc

Ekran Kartları ve Darboğaz

İşlemci anakart ve ramimizi aldık. Geriye bir oyun bilgisayarı için en önemli parçalardan biri olan ekran kartı kaldı. Ekran kartınız ile diğer tüm parçalarınızın uyum içinde olması gerekir. İntel Pentium bir işlemci ile GTX 1080ti almanızın hiç bir anlamı yoktur çünkü sisteminiz darboğaz yapacaktır. Fakat Pentium ile alacağınız bir  GTX 1050 2GB güzel bir kombinasyon olacaktır. İyi bir ekran kartı şeçtikten sonra geriye bir adet depolama birimi almak kalıyor. SSD teknolojisinden haberdar iseniz SSD‘nin nasıl bir nimet olduğunu biliyorsunuzdur. Bütçeniz dahilinde 120GB veya 240GB bir SSD sisteminizde büyük bir fark yaratabilir. SSD depolama alanında kullanılmaya başlanan yeni bir teknolojidir. Eski mekanik disklere göre oldukça büyük okuma ve yazma hızlarına ulaşabilirler. Diskinizin hızlı olması demek sisteminizin daha hızlı açılması, oyunlarınızın daha hızlı yüklenmesi demektir.

Sistemimizin Demirbaşı PowerSupply

Sistemimizin önemli parçalarından power supply‘a geldi sıra. Power supply sistemimize güç verecek parçadır. Power supply alırken sistemimize alacağımız parçaların enerji tüketimi hesaplanmalı ve ona göre alınmalıdır. İnternette bu hesaplama işlemini yapabileceğiniz bazı siteler vardır. Bunlardan biri Cooler Master: Power Supply Calculator ‘dır. Bu şekilde sisteminizin ne kadar güç tüketeceğini ölçebilir ve ona göre bir power supply alabilirsiniz.

Eski sistemlerinde biraz daha idare etmek isteyen oyun sever okuyucularımızın fps’lerini yükseltmek için Online Oyunlarda FPS Yükseltme yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

Eğer sizde  bir Cs Go tutkunuysanız rekabetçi maçlarda işinize yarayacak ayarları görmek için CS:GO Rekabetçi Maçlar İçin Bilinmesi Gereken Kodlar ! başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir