Tavşan Genleriyle Güçlendirilen Bitki Havayı Temizliyor

BİLİM

Written by:

Bitkilerin en büyük özellikleri sadece güzel görüntüler yaratmak veya ağzımızı şenlendiren meyveler üretmek  değildir. Bunları ve daha bir çok şeyi de sessizce ve böbürlenmeden yaparlar, onlar etrafımızda zararlı ne varsa yerler ve düzeltip bize geri verirken, en sağlıklı şekilde büyüyüp, teneffüs ettiğimiz havayı da temizleyip bize geri verirler.

Ev bitkilerinin bazıları zaten havadaki zararlı maddelerin bir kısmını emiyor ama Washington Üniversitesi’ nde gerçekleştirilen bir araştırmada bu konuda gerçekten iddialı olan bir bitki elde edildi.

Epipremnum aureum (Salon Sarmaşığı)

Ev bitkisinin havayı temizleme gücü, tavşandan elde edilen genlerle artırıldı. Salon sarmaşığı (Epipremnum aureum) bitkisi üzerinde çalışan araştırmacılar memelilerde bulunan CYP2E1 genini bitkiye eklediklerinde ortaya, havadaki benzen ve kloroform gibi zehirli maddeleri bile yaklaşık bir haftada temizleyebilen çok özel bir bitki çıktı.

Normalde deneyde verilen gaz konsantrasyonları evde olduğundan çok daha fazlaydı. Bu nedenle evde bitki daha verimli olabilir. Evdeki havayı bitkiye doğru üfleyecek bir fan sistemi kurulabilir. Bilim insanları ağaç ürünlerinden yayılan formaldehiti kıracak bir diğer proteini bitkilerde ifade etmeye çalışıyor.

“İnsanlar evlerde zehirli organik bileşiklerden pek bahsetmiyorlar. Sanırım yapacak pek bir şeyleri olmadığından… Biz evdeki bu zehirli bileşenleri ortadan kaldıracak bitkiler tasarlıyoruz,”diyor araştırmanın kıdemi yazarlarından Prof. Stuart Strand

Araştırma Environmental Science and Technology dergisinde yayınlandı.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir