Telefonlarımız Zamanla Neden Yavaşlar?

HABERTEKNOLOJİYAZILIM

Written by:

Planlanmış Eskitme Gerçekten Telefonlarımızı Gün Geçtikçe Yavaşlatıyor Mu?

Komplo teorilerini tartışmak zevkli olabiliyor ama işin içinde biraz da doğruluk payı varsa konu ilginçleşiyor. “Planlanmış eskitme” denilen taktik, gerçekten de teknoloji devlerinin yıllardır kullandığı sinsi bir yöntem.

Planlanmış eskitme, üreticinin ürünlerinin ömrünü kasıtlı olarak sınırlandırmasına deniyor. Böylece tüketici belli aralıklarla ürünün yenisini satın almak zorunda kalıyor. Komplo teorisyenleri, 1920’lerde tam olarak bunu yapan ampul üreticilerinin kurduğu Phoebus kartelini örnek gösteriyor. Ancak teknoloji geliştikçe ilgimiz ampullerden akıllı telefonlara kaydı.

Güncel komplo teorileri, Apple başta olmak üzere teknoloji devlerinin tüketicileri daha yeni ve pahalı modeller satın almaya teşvik etmek için eski cihazların performansını düşürdüğünü öne sürüyor.

Bu fikir giderek öyle yaygınlık kazandı ki Futuremark adlı yazılım şirketi, eski ve yeni İphone’ları test etmeye karar verdi. 18 ay boyunca her ay her modelin performansını ölçtüler ve sonuçta performansların değişmediğini gördüler.

Futuremark, aylar arasında görülen küçük farkları, daha yeni modellerde ideal şekilde çalışmak üzere tasarlanan yazılım güncellemesine bağladı. Buna rağmen eski modellerde de kayda değer bir performans düşüşü yoktu.

Ancak ve ancak aralık 2017’de Apple, pil ömrünü korumak için İOS işletim sisteminin bazı eski telefonların performansını gerçekten de yavaşlattığını açıkladı. Eskiyen lityum-iyon piller yenileri kadar iyi şarj tutmuyor. Apple’ın programlanmış yavaşlatması, şarjın kısa sürede bitmesi ve telefonun aniden kapanması için alınmış bir önlem. Aksi durumda kullanıcılar çok daha fazla sinirlenebilir.

Öyle ise performansı yavaşlatmanın üretici karlarını arttıran bir plan olduğu söylenebilir mi tartışılır. Yazılım güncellemeleri yoluyla eski modellerin modasını geçiriyorlar mı sorusuna ise gözümüz kapalı bir şekilde evet diyebiliriz.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir