Tümör Gelişimini Geciktiren Nanoparçacıklar

BİLİMSAĞLIK

Written by:

Bitki bazlı nanoparçacıklar tümör gelişimini geciktirebilir.

Her 10 kanserle ilişkili ölümden 9 u metastazdan yani başlangıçtaki tümörün (primer tümör); kanser hücrelerinin tüm vücuda yayılması sonucu gerçekleşmektedir. Primer tümörün radyoterapi yada cerrahi yöntemlerle tedavisi sırasında kanserin vücuda yayılması, tedavi seçeneklerini kısıtlamaktadır.

Kanser teşhis edildiğinde en iyi haber tümörün küçük ve sınırlı bir bölgede olmasıdır. Radyoterapi gibi selektif olmayanlarda dahil bir çok tedavi bu gibi tümörleri temizlemek için kullanılabilir. Fakat tümör kalıntıları uzun süre tedavisiz bırakılırsa yayılmaya başlar. Bunu yakınındaki sağlıklı dokuları istila ederek yada dolaşım sistemine geçerek yapar. Bu noktadan sonra doktorun işi çok daha zor bir hale gelir.

ABD’deki Case Western üniversitesi tıp fakültesinden araştırmacıların Almanya’daki RWTH AACHEN üniversitesiyle ortaklaşa yürüttüğü çalışmada normalde patateslere bulaşan virüs parçacıkları, farelere kanser ilacı vermek üzere uyarlandı. Ancak yakın zamanda Nano Letters dergisinde yayımlanan makaleye göre, ekip, kanser ilaçlarını virüs parçacıklarına yüklemek yerine bunları kemoterapi ilaçlarıyla birlikte vermenin daha bile faydalı olabileceğini kanıtladılar.

Yapılan araştırmalar neticesinde araştırmacılar patates virüsü parçacıklarını melanoma tümör bölgelerine enjekte etmenin bir anti tümör bağışıklık sistemi tepkisini tetiklediğini gördüler. Uygulanan bu yöntemle bitki virüsü nanoparçacıklarını ve doxorubicin adlı kemoterapi ilacını tümör sitlerine eş zamanlı uygulamak, farelerde tümör gelişimini durdurmaya daha çok yardımcı oluyor.

Grafik: Yerinde Aşamasıyla PVX (Kemoterapi) DOXORUBİCİN Kombinasyonu tümör önleyici tedavinin etkisini arttırıyor.

Ancak, ilginç olan durum şu; araştırmacılar kimyasal ilacın virüs parçacıklarına fiziksel olarak bağlandığı kombine nanoparçacıkları enjekte ettiklerinde bunun farelere ek bir yararı olmadığını gördüler. Bu sonuçlar farelerdeki kanserli bölgelere patates virüsü nanoparçacığı “aşısı” yapmanın anti tümör etkisi oluşturabileceğini gösteren ilk kanıtlar. Ancak sonuçlar daha karmaşık nanoparçacıkların ek yarar sağlayabileceğini de düşündürüyor.

Araştırmacılar makalede şöyle diyor: “Nanotıp alanı birden çok işlevi ve tedavi rejmini aynı çatıda toplayan çok işlevli tek bir nanoparçacık geliştirmeye çalışsa da, verilerimiz bir paradigma değişikliğini işaret ediyor. Bazı tedavilerden en iyi sonucu almak için ayrı ayrı uygulama yapmak gerekebilir.”

Çalışmayı yürüten ekip ve diğer bilim insanlarının ortak olan bir görüşü şu şekilde “kanseri yenmeye ramak kaldı.”

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir