Uçuş Sırasında Şekil Değiştirebilen Yapboz Uçak

HABERTEKNOLOJİ

Written by:

Yeni bir uçak kanadı yapboz gibi birleştiriliyor ve duruma göre uçuş sırasında şekil değiştirebiliyor. NASA ve Massachustts Institute Of Technology araştırmacıları, yeni bir kanat tasarımını NASA rüzgar tünellerinde denediler ve kanadın üreticilerinden biri olan araştırma görevlisi Benjamin Jenett’e göre kullandıkları teknoloji beklentilerin çok üstünde iyi bir sonuç verdi.

Yeni kanat çok hafif ve esnek, uçuş sırasında pilotun isteklerine göre şekil değiştirebiliyor. Jenett “bu kanadı istediğiniz her türlü geometrik şekle sokabiliyorsunuz” diyor. Geleneksel uçak kanatları metal ve kompozit malzemeden üretiliyor, bu yüzden oldukça ağırlar. Ayrıca flaplar ve kanatçıklar gibi hareket eden parçalara da sahipler. Eğer uçakta kanada yakın bir yerde oturuyorsanız uçuş sırasında bunların sürekli hareket ettiğini, inip kalktığını görebilirsiniz.

F-177 Nighthawk

Bu yeni kanat polimerden üretilmiş binlerce küçük üçgen parçalardan oluşuyor. Ekip bu parçaları bir kalıba dökülmüş polietilen reçineden üretti. Bu parçalar daha sonra bir araya getirilerek beş metrelik bir kanat oluşturuldu. Bu şekilde üretilen kanadın metreküp başına ağırlığı sadece 5.6 kilogram.

Yeni kanat tasarımının tek avantajı hafiflik değil. Aynı zamanda esnek bir yapıya sahip. Kafes yapısına akıllıca eklenmiş olan bileşenler sayesinde üzerine binen basınca karşı şekil değiştirebiliyor. Pilot, kanatçıkları açıp kapamak yerine sadece manevra işlemini başlatıyor, kanat pilotun yaptığı manevraya göre otomatik olarak şekil değiştiriyor.

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir