Ultimate Ears Live Kulaklıklar

TEKNOLOJİ

Written by:

Gelmiş geçmiş en iyi kulaklıkla tanıştınız mı ?

Ultimate ears live kulaklıklar

Ultimate Ears Live Kulaklıklar

Normal kulaklıklarda bir, bilemediniz iki haparlör bulunur. Fakat bu mikro makinelerin Mariah Carey’in tiz sesinden; Barry White’ın ipeksi baslarına kadar geniş kapsamda seslerle başa çıkması beklenir ve çoğu kulaklık tüm akustik detayları layığıyla üretmede zorlanır. 2.200 dolarlık (yaklaşık 12.500 Türk Lirası) Ultimate Ears Live kulaklıklar öyle değil. Kulak içine takılan kulaklıkların her tarafında tam tamına 8′ er adet haparlör bulunuyor ve bunların her biri ses tayfının belli bir kısmını kapsıyor . Yani her bir haparlörün her çalınana seste farklı bir görevi var. Devasa sahnelerde çalan profesyonel müzisyenler için üretilen kulaklıklar, parçaların zengin ve gerçeğe yakın bir temsilini oluşturuyor.

Kulaklıklara daha yakından bakacak olursak:

1. Titreşen Metal

Haparlörlerden yedisi, dengeli armatür denen bir filamadan yararlanıyor. Bu genelde işitme cihazlarında kullanılan bir teknoloji. Bir metalin bir çift mıknatıs arasında titreşmesiyle ses üretiyor. İki armatür pes tonları ( örneğin basları) üretirken dört, armatür orta frekanslar (mesela gitar) için. Bir armatür de tizleri (mesela zilleri) üretiyor.

2. Hareketli Membran

Yuvarlak bir metal yuva içindeki mıknatıs, 0,5 cm çaplı diyaframı titreştirerek havayı kulaklarınıza doğru itiyor. Sekizinci haparlör tayfın en alçak kısmında, duymaktan çok hissettiğiniz basları üretiyor.

3. Kişiye Özel Şekil

Medikal kalitede PVC’ den üretilmiş haparlörlerden gelen sesleri birleştirerek tek bir kanala dönüştürüyor. Ultimate Ears, kusursuz bir şekilde oturması için her bir kulaklığı sizin işitme kanalınızın kalıbına göre üretiliyor. Kulağa iyice oturan ürün, dışarıdan gelen sesi endüstriyel kulak tıkaçları kadar kesiyor.

 

Paylaşmak önemsemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir